|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
[1397/10/26]

تغییر فاز جنگ در سوریه  

تغییر فاز جنگ در سوریه

سه شنبه 25 دی 1397

تهران- ایرنا- جنگ داخلی سوریه رو به پایان است و دولت دمشق حاکمیت خود را در سراسر این کشور اعاده خواهد کرد. در این میان، نشانه هایی از یک هماوردی تازه در سوریه به چشم می خورد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، بازگشایی سفارت کشورهایی چون امارات و بحرین در دمشق در نخستین هفته دی ماه برای بسیاری از ناظران در حکم پرچم سفیدی بود که حامیان گروه های معارض دولت سوریه به منظور خاتمه دشمنی با «بشار اسد» بالا بردند.
پیش از آن نیز «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان به عنوان اولین رهبر عربی پس از آغاز جنگ داخلی سوریه و احتمالا با هماهنگی دیگر دولت های عربی راهی دمشق شد تا با اسد دیدار کند.
اواخر آذرماه بود که «دونالد ترامپ» اعلام کرد نظامیان آمریکایی را از خاک سوریه بیرون می کشد. این اظهارات ترامپ هر چند با مخالفت های بسیاری در داخل آمریکا و از سوی متحدان واشنگتن روبرو شد اما در مجموع، این تحولات گویای پذیرش این واقعیت از سوی بازیگران متخاصم تحولات سوریه بود که زمان عبور از منازعات نظامی فرارسیده است.
در تکمیل این روندها، برخی از رسانه ها از ملاقات و همکاری هیات های اطلاعاتی و امنیتی امارات و سوریه، بازگشایی خطوط هوایی شماری از کشورهای عربی به مقصد سوریه و گشایش برخی مرزها خبر دادند.
در این دوره موضوع بازسازی سوریه و موضع گیری های بازیگرانی که تا پیش از این کمر به سقوط اسد بسته بودند در خصوص مشارکت در بازسازی تا حد زیادی برنامه و خط سیر این بازیگران را برای آینده سوریه مشخص می سازد.
در همین ارتباط بود که «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجی کابینه امارات همزمان با گشایش سفارت این کشور در دمشق از ضرورت نقش آفرینی موثر دولت های عربی در آینده سوریه به منظور جلوگیری از نفوذ جمهوری اسلامی ایران و ترکیه سخن گفت.
نکته قابل تامل اینکه این موضع گیری را نمی توان تنها محدود به یک مقام اماراتی دانست بلکه شواهد و نوع ارتباطات کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس گویای تسری این ایده میان ائتلافی از دولت های عربی است که از امارات تا بحرین و اردن و عربستان سعودی و ... در آن جای دارند.
ترکیه بازیگری است که از ابتدای درگیری های سوریه در سال 2011، به دلیل حمایت حزب حاکم «عدالت و توسعه» از اخوانی های سراسر منطقه از جمله اخوانی های معارض اسد، سقوط دولت وی را هدفگذاری کرد. اختلافات ارضی دو کشور و اهمیت مساله کُردها برای ترکیه سبب شد تا عزم آنکارا در سال های پس از 2011 برای دگرگونی دولت سوریه جزم تر شود و ترک ها به یکی از مهمترین حامیان گروه های معارض اسد تبدیل شوند.
با برگشتن ورق تحولات سوریه به سود دولت دمشق، ترکیه اولین بازیگری بود که از درِ مذاکره با جمهوری اسلامی ایران و روسیه به عنوان اصلی ترین حامیان اسد وارد شد. از نگاه کشورهای عربی، سران آنکارا با داعیه رهبری جهان تسنن، اهداف خود را در سرکوب گروه های کُردی سوریه جسورانه دنبال می کنند و برای حفظ منویات و مطالبات خود در خاک همسایه جنوبی حتی برای ترامپ خط و نشان می کشند.
جلوگیری از نفوذ ترکیه ای که با فاصله گرفتن از شرکای پیشین، سهم خود را از آینده سوریه مطالبه می کند، نوعی اشتراک منافع را میان اعراب و آمریکایی ها به وجود آورده است. از همین رو است که مقام اماراتی از ضرورت سد نفوذ آنکارا در سوریه سخن می گوید و ترامپ تهدید می کند در صورت حمله ترکیه به کُردهای متحد واشنگتن، اقتصاد این کشور را ویران خواهد کرد. افزون بر اینکه سعودی ها همچنان زخم افشاگری های «رجب طیب اردوغان» علیه «محمد بن سلمان» را در پرونده روزنامه نگار مقتول سعودی بر تن دارند، ماجرای همپیمانی ترکیه با قطر و تحکیم محور اخوانی نیز مضاف بر این ها شده و گویا یک کانون ضدترکی با مرکزیت عربستان در حاشیه جنوبی خلیج فارس شکل گرفته است.
در مورد ایران ماجرا به شکلی دیگر است. نزدیکی روابط تهران و دمشق موجب شده تا بازیگران غربی- عربی پس از شکست در عرصه نظامی و میدانی، جبهه ای تازه را برای جدا کردن سوریه از ایران برگزینند.
بازسازی سوریه فرایندی است که تکمیل آن بنا بر اعلان مقامات این کشور نیازمند 250 تا 400 میلیارد دلار است. آمریکا صراحتا شرط حضور خود در فرایند بازسازی سوریه را به خروج ایران از این کشور منوط ساخته و در مقابل، شرکای عربی خود را به مشارکت گسترده تر در آینده سوریه فرامی خواند. ترامپ پس از اعلان پایان حضور پرهزینه نظامی در سوریه، از پادشاه عربستان به خاطر وعده کمک صدمیلیون دلاری برای بازسازی سوریه سپاسگذاری می کند. به این ترتیب، ترامپ از جیب متحدان منطقه ای خود می بخشد تا جبهه رقابتی را این بار در عرصه اقتصادی مقابل تهران در سوریه بگشاید.
بازگشایی سفارت خانه های عربی در سوریه نیز با همین موضوع در ارتباط است. زیرا بدون داشتن سفارت و ارتباط دیپلماتیک عملا حضور داشتن در آینده سوریه و پروژه بازسازی این کشور ناممکن است. 
پیش از این عنوان می شد سوریه در موضوع بازسازی، مخالف مشارکت دولت هایی است که با دامن زدن به جنگ، این کشور را ویران ساختند و در مقابل نیز این دولت ها حضور در فرایند بازسازی را منوط به کنار رفتن اسد از قدرت می دانستند.
با دگرگونی این فضا، هم موضع مخالفان اسد تغییر یافته و هم مواجهه دولت دمشق با ویرانه های جنگ هشت ساله ضرورت های اجتناب ناپذیر جذب سرمایه و مشارکت خارجی را در فضای پس از جنگ پررنگتر ساخته است.
در فضای پس از جنگ داخلی سوریه می توان شاهد جبهه آرایی دیگر در جهت جبران شکست در عرصه میدانی بود؛ جبهه ای که در آنرژیم صهیونیستی آشکارا از حمله به اهداف ایرانی در سوریه سخن می گوید و به موازات آن ائتلافی غربی- عربی می کوشد در جریان بازسازی سوریه، تهران را در رقابت یا به عبارت بهتر تنازعی اقتصادی از میدان بیرون براند. 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:382896!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)