|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/08]

تلاش اردن برای ممانعت از صهیونیست‌ها در تصرف اراضی باستانی «پترا»  

تلاش اردن برای ممانعت از صهیونیست‌ها در تصرف اراضی باستانی «پترا»

دوشنبه 07 مرداد 1398

شماری از اعضای پارلمان اردن خواستار وضع قوانینی برای جلوگیری از تملک زمین‌های جنوب کشور به خصوص شهر باستانی «پترا» توسط صهیونیست‌ها شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تعدادی از نمایندگان اردن خواستار وضع قوانینی در خصوص منطقه «پترا» شدند که به موجب آن تملک اراضی این منطقه و مناطق جنوب کشور توسط صهیونیست‌ها ممنوع شود.

این نمایندگان از اینکه دولت پیش‌نویس اصلاحیه قانون مربوط به منطقه پترا را به پارلمان ارسال کرده اما صهیونیست‌ها را از تملک در این منطقه به بهانه سرمایه‌گذاری مستثنی نکرده است، ابراز تعجب کردند.

پترا (Petra) یا «شهر سرخ»، شهری قدیمی و باستانی در جنوب «اَمان» پایتخت اردن است.

طبق گزارش وبگاه «العربی‌الجدید»، نمایندگان پارلمان در جلسه‌ای پس از بررسی مفصل پیش‌نویس این قانون آن را به کمیته گردشگری و آثار باستانی جهت افزودن بند مربوط به ممنوعیت تملک صهیونیست‌ها در پترا، ارجاع دادند.

«اندریه الحواری» رئیس کمیته گردشگری و آثار پارلمانی گفت که بندی به این قانون در خصوص ممنوعیت تملک صهیونیست‌ها در پترا افزوده خواهد شد.

«عبدالله العکایله» از نمایندگان پارلمان نیز با اشاره به طمع صهیونیست‌ها برای تملک اراضی اردن از طریق «معامله قرن» و طرح‌های مشابه آن، درباره خطرات عدم وضع قوانینی مبنی بر ممنوعیت تملک صهیونیست‌ها هشدار داد.

از سوی دیگر «موسی هنطش» نماینده پارلمان اردن گفت که ممنوعیت تملک اراضی اردن و تمامی مناطق گردشگری و حساس این کشور بایستی همه اتباع خارجی را شامل شود چرا که بسیاری از صهیونیست‌ها تابعیت کشورهای دیگر را دارند.

طبق این گزارش اردنی‌ها از اقدام صهیونیست‌های دارای تابعیت خارجی برای خرید اراضی و املاک اردن به خصوص در منطقه پترا و در نتیجه سیطره آن‌ها بر اماکن باستانی و باارزش این کشور نگران هستند.

پترا شهری باستانی در 250 کیلومتری جنوب پایتخت اردن است. قدمت آن، سده چهارم پیش از میلاد اعلام شده و یکی از نمادهای تاریخی در این کشور محسوب می‌شود. پترا در سال ۲۰۰۷ در لیست عجایب هفتگانه جدید قرار گرفت.

این شهر در استان «معان» در جنوب اردن واقع شده است. شهره این شهر به عمارت باستانی تراشیده شده در دل سنگ‌ها و قنات‌های قدیمی آب در این عمارت است. در قدیم نام «سلع»(شکاف کوه) به آن اطلاق می‌شد و همچنین به دلیل رنگ‌ صخره‌های آن «المدینة الوردیة»(شهر صورتی) نیز نامیده می‌شد.  

 

خبرگزاری فارس

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)​​​​​​​

Parameter:423099!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)