|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/26]

تلاش واشنگتن برای همراه‌سازی عراق با معامله قرن/ پاسخ قاطع بغداد  

تلاش واشنگتن برای همراه‌سازی عراق با معامله قرن/ پاسخ قاطع بغداد

چهارشنبه 26 تیر 1398

فاز جدید تلاش های واشنگتن برای نجات طرح محکوم به شکستِ معامله قرن از طریق همراه‌سازی دیگر کشورها ازجمله عراق با این طرح، با مواضع قاطعانه بغداد در این خصوص عملا با بن بست مواجه شد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: از آنجایی که طرح معامله قرنِ طراحی شده توسط ایالات متحده آمریکا از مدت ها پیش با مشکل مواجه شده و واشنگتن هنوز نتوانسته شرایط مناسب جهت رونمایی از آن را فراهم آورد، مقامات آن تلاش جدیدی را به منظور جلب نظرِ حداکثری کشورهایِ مخالف این طرح، کلید زده اند.

ازجمله این کشورها، عراق است که آمریکایی ها با بسیج کردن رسانه های خود تلاش زیادی می کنند تا بغداد را نیز به جرگه حامیان معامله قرن ملحق سازند. این تلاش های مذبوحانه ایالات متحده آمریکا به ویژه از زمانی بیش از پیش تشدید شد که «فرید یاسین» سفیر عراق در آمریکا در اظهاراتی عجیب و نسنجیده گفته بود: «برخی عوامل عینی وجود دارند که امکان دارد برقراری روابط میان عراق و اسرائیل را ایجاب کنند از جمله اینکه اقلیت عراقی قابل توجهی در اسرائیل هستند که همچنان به آداب و سنت عراقی خود افتخار می کنند»!

این اظهارات نسنجیده سفیر عراق در آمریکا در خصوص روابط بغداد و تل آویو واکنش های مختلفی را به دنبال داشت. به عنوان نمونه، جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» به اظهارات اخیر «فرید یاسین» سفیر عراق در آمریکا درخصوص عادی سازی روابط بغداد با تل آویو واکنش نشان داد. جنبش «نجباء» اظهارات سفیر عراق در آمریکا درباره عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را «خجالت‌آور» و «ذلت‌بار» توصیف کرد.

از سوی دیگر فراکسیون پارلمانی «سائرون» عراق در بیانیه ای اعلام کرد: «اظهارات عجیب سفیر عراق در واشنگتن درباره روابط عراق با رژیم صهیونیستی همه ما را شوکه کرد». این فراکسیون پارلمانی عراق تأکید کرد: اظهارات سفیر عراق در واشنگتن درباره روابط عراق با رژیم صهیونیستی بسیار تعجب برانگیز است». این فراکسیون در بیانیه خود همچنین خواستار برکناری فرید یاسین از سِمَت خود توسط دولت عراق شده است.

اما همین اظهارات سفیر عراق در آمریکا کافی بود تا رسانه های غربی و عربی تلاش گسترده خود را برای القاء اینکه بغداد نیز در حال ملحق شدن به قطار عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است، آغاز کنند؛ ازجمله این رسانه ها می توان به العربیه، الحدث، «بی بی سی عربی» و همچنین دیگر رسانه ها همچون «سی ان ان» اشاره کرد که در اقدامی فرافکنانه در راستای القای موافقت بغداد با معامله قرن و مسأله عادی سازی روابط با تل آویو تلاش کردند. پر واضح است که هدف اصلی و اساسی از این اقدام آمریکایی ها و رسانه های وابسته به آن‌ها، نجات طرح موسوم به معامله قرن است؛ طرحی که عملاً با اهداف و آرمان های فلسطینیان در تعارض بوده و برای نابودی مسأله فلسطین طراحی شده است.

این تلاش ها در واقع پس از آن انجام می شود که ایالات متحده آمریکا در زمینه رونمایی از طرح معامله قرن با مشکلات و چالش های جدی و اساسی مواجه است. ازجمله این مشکلات و چالش‌ها عدم موافقت قطعی برخی از کشورهای عربی با معامله قرن که ازقضاء درجرگه متحدان واشنگتن نیز قرار دارند، محسوب می شود. یکی از مهمترین چالش‌هایی که آمریکایی‌ها در این زمینه با آن مواجه هستند، شروطی است که مصر به عنوان یکی از طرف‌های تأثیرگذار در عرصه تحولات اراضی اشغالی، به طرف آمریکایی ارائه کرده است. مقامات اردنی نیز همچون مقامات قاهره اعتراض شدیداللحن خود به واشنگتن درخصوص برخی محورهای معامله قرن را اعلام کرده‌اند.

بنابراین، طبیعی است که آمریکایی ها با وجود چالش های فوق الذکر به فکر جذب کشورهای دیگر به سمت معامله قرن باشند. با تمامی اینها، مواضع اخیر دولتمردان عراقی در خصوص فرافکنی های ایالات متحده آمریکا و رسانه‌های وابسته به آن درخصوص روابط بغداد و تل آویو، توطئه آنها برای ملحق ساختن عراق به جرگه حامیان طرح های ضد فلسطینی را خنثی ساخت. مقامات عراقی و همچنین چهره های شاخصِ احزاب، جریان ها و ائتلاف های سیاسی این کشور پاسخ قاطعانه ای را به تلاش های مذبوحانه بیگانگان در این زمینه، دادند.

به عنوان نمونه، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در این خصوص تاکید کرد که موضع کشورش در قبال فلسطین ثابت است. وی در این خصوص گفت: «موضوع فلسطین در واقع موضوع ماست و ما حامی ملت فلسطین بدون هیچ ملاحظه و پیش شرطی هستیم». نخست وزیر عراق در جریان نشست خبری مشترک با «محمد اشتیه» مقام تشکیلات خودگردان فلسطین، همچنین بر مخالفت عراق با هر گونه پروژه و طرحی برای اسکان آوارگان فلسطینی در کشورهای میزبانشان با هدف جلوگیری از بازگشت آنها به سرزمین مادریشان یعنی فلسطین تاکید کرد.

«عبدالمهدی» در اشاره به مخالفت های گسترده ملت های مسلمان و به ویژه مخالفت قاطع همه ملت و گروه های فلسطینی با طرح «معامله قرن» تصریح کرد مقابله شرافتمندانه با طرح معامله قرن سبب شد تا هر کس که به دنبال اجرا و پیشبرد آن بود، درباره امکان تحقق آن دچار تردید و شک شوند. اما حمایت دولتمردان عراقی از مسأله فلسطین و مخالفت آشکار آنها با معامله قرن به همین نقطه محدود و محصور نمی شود.

​​​​​​​

درهمین ارتباط، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق هم دیگر مقام بلندپایه عراقی است که بر موضع قاطع و ثابت کشورش در حمایت از مسئله فلسطین تاکید کرده است تا بدین ترتیب به شایعات و فرافکنی های طرف های بیگانه و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا در خصوص تغییر در موضع عراق در قبال مسأله فلسطین، پایان داده باشد. حلبوسی در سخنانی تأکید کرده است که موضع عراق مبنی بر تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس موضعی ثابت است.

این درحالی است که احزاب، جریان ها و ائتلاف های سیاسی عراق نیز همصدا با دولتمردان بغداد هرگونه فرافکنی ها و شایعه پراکنی های ایالات متحده درخصوص موضع عراق در مسأله فلسطین، معامله قرن و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را رد کرده اند.

در همین ارتباط، پیشتر «سید عمار حکیم» رهبر جریان «حکمت ملی» در سخنانی تأکید کرده است: «مسأله فلسطین در راس اولویت های ما خواهد ماند و امکان ندارد که از آن ذره‌ای کوتاه بیاییم». وی همچنین بر ضرورت حمایت از نیروهای سیاسی فلسطین برای توانمند ساختن آنها جهت تحقق کشور فلسطینی که در آن همگان به حقوق خود دست یابند و نیز بر حقوق پناهجویان فلسطینی برای بازگشت به سرزمین‌شان تاکید کرد.

درهمین حال، «هادی العامری» دبیرکل سازمان بدر عراق اخیراً تاکید کرد که عراق با فلسطین در یک سنگر دفاعی قرار دارد. العامری با تأکید بر اینکه سلاح نمی تواند مانع از تداوم مقاومت در منطقه شود، گفت: «با هر تلاشی، معامله قرن علیه فلسطین باید به شکست کشانده شود».

درهمین حال، جنبش مقاومت اسلامی نجباء نیز که ازجمله دیگر گروه های عراقی محسوب می شود، پیشتر ضمن اعلام حمایت از مسأله فلسطین و فلسطینان، اعلام کرده بود: «نجباء قدس شریف را به عنوان پایتخت فلسطین قلمداد می کند». این جنبش همچنین از رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از ضلع‌های مثلث شرارت در منطقه نام برده است تا بدین ترتیب، موضع صریح و شفافِ جریان های عراقی در قبال صهیونیستها و طرح های شوم آنها علیه فلسطینیان ازجمله معامله قرن، بیش از پیش به گوشِ آمریکایی ها و متحدانشان برسد.

در هر صورت، آنچه که واضح به نظر می رسد این است که آمریکایی ها از سَر استیصال خود در رونمایی از طرح معامله قرن، تلاش های مبذوحانه جهت همراه سازی کشورهای مختلف منطقه با این طرح را کلید زده اند تا شاید از این رهگذر، بتوانند ضمن تسهیل عادی سازی روابط قاطبه کشورهای عربی با تل آویو، عرصه را نیز برای رونمایی از معامله قرن فراهم سازند.

با تمامی اینها، موضع صریح و شفاف اخیر مقامات عراقی و همچنین سران جریان های سیاسی این کشور در قبال مسأله فلسطین و معامله قرن تمامی معادلات آمریکایی ها را برهم زد؛ به ویژه اینکه آنها سخنان اخیر سفیر بغداد در واشنگتن را دستمایه فاز جدید تلاش های خود در عراق قرار داده بودند.

 

خبرگزاری مهر

Parameter:420980!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)