|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/30]

جنبش عدم تعهد سیاست های مداخله جویانه آمریکا را محکوم کرد  

جنبش عدم تعهد سیاست های مداخله جویانه آمریکا را محکوم کرد

یک شنبه 30 تیر 1398

تهران - ایرنا - اعضای جنبش عدم تعهد (غیرمتعهدها) ادامه سیاستهای خصمانه آمریکا در ونزوئلا را محکوم کرده و خواستار چندجانبه گرایی قوی علیه هژمونی کشورهای قدرتمند که نظم و قوانین بین المللی را تضعیف می کنند، شدند.

به گزارش روز یکشنبه تارنمای شبکه تله سور، در نشست روز گذشته جنبش عدم تعهد مقامات شرکت کننده از سیاستهای آمریکا انتقاد کرده و خواستار همبستگی بیشتر اعضای این سازمان شدند. این نشست تا روز ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیر) ادامه دارد.

خورخه آرئاسا وزیر خارجه ونزوئلا در این نشست گفت: ما در حال تجربه برهه ای از تاریخ هستیم که چندجانبه گرایی مورد حمله قرار گرفته که بر ثبات کشورها تاثیر می گذارد.

وی بر حق زندگی همراه با صلح وحق مردم برای تعیین سرنوشت شان بدون فشارهای خارجی تاکید کرد و افزود: ونزوئلا همچون کوبا، ایران، سوریه، نیکاراگوئه و کره شمالی قربانی مداخله قدرتها و خارجی هایی بوده اند که به دنبال تغییر نظام این کشورها هستند.

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در جمع وزیران امور خارجه جنبش عدم تعهد، گفت: موج نوین ماجراجویی یکجانبه گرایانه افراطی آمریکا مهم‌ترین چالشی است که اکنون تقریباً همگی ما به طریقی با آن روبه رو هستیم.

وی افزود: این چالش در حال تضعیف حاکمیت قانون درسطح بین المللی است و به انحاء گوناگون صلح و ثبات در سراسر جهان را در معرض تهدید قرار داده است.

برونو رودریگز وزیر خارجه کوبا نیز در این اجلاس اعمال فشار به کشورهای دیگر را نقض حقوق مردم دانست و ضمن اعلام حمایت دوباره هاوانا از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، مداخله واشنگتن در امور ونزوئلا و کوبا را محکوم کرد.

دیه گو پری رودریگز وزیر خارجه بولیوی نیز در این نشست اعلام کرد که چندجانبه گرایی تنها فضایی است که کشورها می توانند در شرایط متعادل در ارامش و صلح زندگی کنند.

در نشست ونزوئلا، وزرای امور خارجه ایران، کوبا، بولیوی، نیکاراگوئه، فلسطین، سورینام، آنتیگوا باربودا و معاونان وزیر خارجه روسیه و ترکیه حضور داشتند.

جنبش عدم تعهد یا غیرمتعهدها، یک سازمان بین المللی است که در سال ۱۹۶۱ میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد پایتخت یوگسلاوی سابق تأسیس شد. این جنبش متشکل از ۱۲۰ کشور است و علایق سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای درحال توسعه را در سطح جهان نمایندگی می‌کند.

کنفرانس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، هر سه سال در پایتخت یکی از کشورهای عضو جنبش برگزار می‌شود.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:421584!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)