|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/20]

حضور اسرائیل در ائتلاف خلیج فارس زوال آن را تسریع می‌کند  

حضور اسرائیل در ائتلاف خلیج فارس زوال آن را تسریع می‌کند

یکشنبه  20  مرداد  1398

تهران - ایرنا - نماینده اسبق ایران در سازمان همکاری اسلامی با بیان اینکه رژیم اسرائیل نه پذیرش منطقه‌ای و نه توان حضور در خیلج فارس را دارد، تاکید کرد: اگر اسرائیل در ائتلاف خودخوانده آمریکا و انگلیس در خلیج فارس حاضر شود، چیزی از هاله‌ای که برای خود ساخته است، باقی نمی‌ماند و به زوالش تسریع می‌بخشد.

«صباح زنگنه» روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به تشکیل ائتلاف نظامی آمریکا و انگلیس در خلیج فارس و تنگه هرمز گفت: هر اقدامی بدون در نظر گرفتن مولفه‌هایی مانند محیط جغرافیایی، شرایط زمان، موقعیت کشورها و قوانین و حقوق بین‌المللی همراه با اشتباه محاسباتی همراه می‌شود و هر اقدام مبتنی بر این محاسبات اشتباه هم منجر به اشتباهات جدید می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا با خروج از برجام زنجیره‌ای از حوادث و بحران‌ها را برای خود و متحدانش و همچنین سایر کشورها به وجود آورده است، اظهار داشت: وضعیت خلیج فارس از نظر حقوق دریاها و مقررات بین‌المللی و همچنین شرایط جغرافیایی و سوابق کشورها مشخص است و از مدت‌ها قبل معلوم است که چه کشوری نقش تامین‌کننده امنیت و پاسدار صلح را ایفا می‌کند و چه بازیگر یا بازیگرانی موجب ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه شده‌اند.

تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی در آبهای خلیج فارس گفت: در هفته های اخیر شاهد بودیم که کشتی انگلیسی سه تخلف غیرقانونی عمده انجام داد و انگلیس تمام تلاش خود را انجام داد تا با اعمال فشار و قدرت این تخلفات نادیده گرفته شود، به نظر می‌رسد برخی از بازیگران مانند واشنگتن و لندن به جای درس گرفتن از این موضوع تخلفات جدیدتر و اشتباهات محاسباتی بیشتری انجام می‌دهند.

زنگنه درباره عدم استقبال کشورهای اروپایی و آسیایی از پیوستن به ائتلاف آمریکا و انگلیس خاطرنشان کرد: دلیل عدم الحاق کشورهای اروپایی و آسیایی به این ائتلاف خودخوانده آن است که این کشورها درک متفاوت و صحیح‌تری از منطقه خلیج فارس از نظر وضعیت حقوقی و شرایط ژئواستراتژیک ایران و محیط پیرامونی‌اش دارند و می‌دانند که هر گونه اقدام تنش‌زا در این منطقه، می‌تواند دامن آنها را هم بگیرد.

وی ادامه داد: این مسئله موجب شده تا ائتلافی که آمریکایی‌ها مدعی بودند ۶۰ کشور عضو آن خواهند شد، تنها دو عضو داشته باشد و در واقع حجم انبوه برف ادعاهای آمریکا در برابر خورشید حقیقت آب شده و به دو کشور تقلیل یافت.

دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به تناقض‌های مطرح شده نسبت به ائتلاف خودخوانده آمریکا و انگلیس در خلیج فارس ابراز داشت: وقتی ابرقدرتی مانند آمریکا نتواند اقداماتش را براساس محاسباتی دقیق تنظیم کند و از عقل و منطق نیز برخودار نباشد، دور از انتظار نیست که شاهد ائتلافی دو نفره باشیم.

اسرائیل پذیرش منطقه‌ای و توان حضور در خیلج فارس را ندارد

زنگنه درباره ابراز علاقه رژیم صهیونیستی برای پیوستن به ائتلاف آمریکا و انگلیس در خلیج فارس بیان کرد: رژیم اسرائیل دقیقا مانند ملانصرالدین عمل می‌کند. ملانصرالدین شایعه کرده بود که انتهای کوچه آش می‌دهند و آنقدر این مسئله را مطرح کرده بود که خود نیز باور کرده و کاسه‌اش را برای آش گرفتن برده بود. اسرائیل هم آنقدر ادعای قدرتمندی خود را مطرح کرده که گویا باور کرده است این ادعا صحت دارد.

وی با تاکید بر اینکه رژیم اسرائیل نه پذیرش منطقه‌ای و نه توان حضور در خیلج فارس را دارد، یادآور شد: اگر اسرائیل در ائتلاف خودخوانده آمریکا و انگلیس در خلیج فارس حاضر شود، چیزی از هاله‌ای که برای خود ساخته است، باقی نمی‌ماند و به زوالش تسریع می‌بخشد. این مسئله موجب شده تا آنها زود متوجه پیامدهای حضورشان شوند و بگویند حضور ما اطلاعاتی است و نه عملیاتی ولی معلوم نیست که این اطلاعات را به چه کسی و در قالب چه مکانیزمی می‌دهند.  

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

LayoutGeneratorContent: Fetch LoadTemplateView ErrorException has been thrown by the target of an invocation. stackTrace: at System.RuntimeMethodHandle.InvokeMethod(Object target, Object[] arguments, Signature sig, Boolean constructor) at System.Reflection.RuntimeMethodInfo.UnsafeInvokeInternal(Object obj, Object[] parameters, Object[] arguments) at System.Reflection.RuntimeMethodInfo.Invoke(Object obj, BindingFlags invokeAttr, Binder binder, Object[] parameters, CultureInfo culture) at System.Reflection.RuntimePropertyInfo.SetValue(Object obj, Object value, Object[] index) at LayoutGeneratorContent.LoadTemplateViewContentDetail(Int32 layoutkind, String Template, PlaceHolder PlaceHolder1)
Load ListContent Error