|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/03/23]

حماس مشارکت برخی کشورهای عربی در نشست منامه را محکوم کرد  

حماس، مشارکت برخی کشورهای عربی در نشست منامه را محکوم کرد

 ۱۳۹۸/۳/۲۲

جنبش مقاومت اسلامی فلسسطین به مشارکت برخی از کشورهای عرب منطقه در نشست ضد فلسطینی بحرین واکنش نشان داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) به مشارکت برخی از کشورهای عرب منطقه در نشست آتی منامه بحرین واکنش نشان داد.

این جنبش چهارشنبه (۲۲ خرداد) در بیانیه‌ای به اعلام آمادگی این کشورها جهت شرکت در این نشست اقتصادی منامه که روزهای چهار و پنجم تیر (۲۵ و ۲۶ ژوئن) برگزار شود، واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «ما موافقت برخی از کشورهای عرب با مشارکت در نشست به دلیل تناقضی که با موضع واحد فلسطینی‌ها دارد، محکوم می‌کنیم».

به رغم محکومیت‌ها و واکنش‌های حماس به این نشست از زمان رسانه‌ای شدن آن از سوی آمریکا، «جرد کوشنر»، داماد یهودی و مشاور «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری این کشور دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که مصر، اردن و مغرب در این نشست ضد فلسطینی شرکت خواهند کرد.

به رغم این ادعای کوشنر، مقام مسئولی در دولت اردن به الجزیره گفت که امان هنوز به این دعوت آمریکا برای مشارکت در این نشست پاسخی نداده است. از سوی دیگر، «سعد الدین العثمانی»، نخست‌وزیر مغرب در خصوص احتمال مشارکت کشورش در نشست منامه ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

در بین کشورهای عربی تنها دولت لبنان از زبان جبران باسیل، وزیر امور خارجه این کشور رسما اعلام کرده است که در این نشست مشارکت نخواهد کرد.

طرح موسوم به «معامله قرن» که آمریکا برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها مطرح کرده، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار شش میلیون) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» یعنی کشورهای دیگر است.

به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در دولت آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به شهر قدس در این راستا انجام شده است و قرار نیست کشوری به نام فلسطین به پایتختی قدس به رسمیت شناخته شود.

ناظران و تحلیلگران بر این باورند که آمریکا اجرای این طرح را به بعد از انتخابات پارلمانی سرزمین‌های اشغالی و پیروزی ائتلاف بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این انتخابات گره زده بود ولی به رغم پیروزی نتانیاهو، تلاش برای تشکیل کابینه جدید ناکام ماند و موعد اجرای آن به تعویق افتاد.

در مقابل برخی دیگر نیز معتقدند دولت آمریکا بی‌سر و صدا اجرای این طرح را شروع کرده و شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، انتقال سفارت آمریکا به این شهر فلسطینی و به رسمیت شناخت حاکمیت ادعایی صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی سوریه پیش‌مقدمه اجرای این طرح است.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری فارس

Parameter:415470!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)