|
|
0.0 (0)
6 ملاحظه در باره آزمایش موشکی اسرائیل در آلاسکا
[1398/05/12]

دلایل سکوت تل آویو در خصوص تفاوت 3 صدم ثانیه ای موشک های شهاب با موشک های رقیب چیست؟  

6 ملاحظه در باره آزمایش موشکی اسرائیل در آلاسکا/ دلایل سکوت تل آویو در خصوص تفاوت 3 صدم ثانیه ای موشک های شهاب با موشک های رقیب چیست؟

شنبه 12 مرداد 1398

بر اساس نظریه کارشناسان، موشک های خانواده شهاب ایرانی 3 صدم ثانیه سریعتر از موشکهای که در اختیار امریکا و رژیم صهیونیستی است و این خود همچنان یک نگرانی برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود. موضوعی که گزارش اخیر صهیونیست ها نسبت به آن ساکت بوده است

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) رژیم صهیونیستی هفته گذشته اعلام کرد با همکاری امریکا یک آزمایش موشکی را در ایالت آلاسکای این کشور انجام داده که با موفقیت بسیار همراه بوده است. گزارش ها حاکی از آن است که در این آزمایش موشکی سفیر اسرائیل در امریکا به آلاسکا سفر کرده و از نزدیک بر این آزمایش نظارت داشته است. البته همزمان دیوید فریدمن، سفیر امریکا در اسرائیل نیز در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از طریق مانیتور این آزمایش را مشاهده کرده اند. این رژیم کلیبی را که مدعی است در ارتباط با این ازمایش بوده نیز منتشر کرده است.

درباره این آزمایش موشکی چند ملاحظه مطرح است:

- رژیم صهیونیستی تلاش دارد این آزمایش را به نوعی واکنشی در مقابل آزمایش اخیر موشکی ایران القاء کند که گفته می شود؛ ایران در آن یک موشک جدید از نوع شهاب  اما نقطه زن، با برد 1000 کیلومتر را با موفقیت آزمایش کرده است.

-  شورهای غربی به رهبری امریکا با فعالیت های موشکی ایران مخالف هستند و با فشار آوردن بر ایران خواستار توقف این فعالیت ها هستند اما با اتخاذ یک سیاست دوگانه، همزمان به اسرائیل که یک رژیم با تاریخی پر از جنگ آفرینی است، در آزمایشات موشکی همکاری می کنند. این در حالی است که فعالیت های نظامی ایران صرفا دفاعی بوده است و ایران با توجه به تجربه آسیب ها در جنگ 8 ساله خود به دلیل محدودیت های نظامی، راهبرد ها و فعالیت ها نظامی را به گونه ای انتخاب کرده است تا یک نوع بازدارندگی ایجاد شده و در شرایط مشابه بتواند از منافع و امنیت شهروندان خود دفاع کند.

- غرب و امریکا همزمان با فشار به ایران در مورد فعالیت های نظامی، پیشرفته ترین تجهیزات نظامی را در اختیار اسرائیل و برخی رژیم های بحران آفرین منطقه مانند عربستان و امارات قرار داده اند و منطقه تقریبا به یک انبار باروت تبدیل شده است. در چنین شرایطی ایران ناگزیر از تقویت بنیه نظامی خود بر اساس تهدیدهایی است که در منطقه در حال رشد هستند.

- منابع صهیونیستی این ازمایش موشکی را در واکنش به آزمایش موشکی اخیر ایران دانسته اند. حال آنکه بر اساس گزارش منتشره سامانه ضد موشکی حیتس 3 یک موشک  ضد موشک برای اهداف پروازی بالستیک است. بر این اساس باید آن را برای مقابله با موشک های برد بلند ایران مانند شهاب 3 طراحی کرده باشند. هرچند بر اساس نظریه کارشناسان موشک های خانواده شهاب ایرانی 3 صدم ثانیه سریعتر از موشکهای که در اختیار امریکا و رژیم صهیونیستی است حرکت می کند و این خود همچنان یک نگرانی برای رژیم صهیونیستی محسوب می شود. موضوعی که گزارش اخیر صهیونیست ها نسبت به آن ساکت بوده است.

- ایران مجموعه ای از موشک ها با بردها و کیفیت های متنوع در اختیار دارد که بسیاری از آنها را در عملیات های مختلف خصوصا در مقابله با تروریست ها عملیاتی کرده است. اما تولید یک موشک از خانواده شهاب با برد مشخص 1000 کیلومتر سوالات زیادی را مطرح می سازد. بسیاری از کارشناسان معتقدند این موشک جدید ایران برای اهداف خاصی طراحی شده است. این موشک نقطه زن است، برد آن کاهش یافته اما کلاهک جنگی سنگین تری را می تواند حمل کند بنابر این قدرت تخریبی آن افزایش یافته است. این موشک می تواند در اختیار بسیاری از همپیمانان ایران در منطقه قرار گرفته و اهدافی را در سطح منطقه هدف قرار دهند و بر این اساس امکان عبور از سامانه های ضد موشکی بسیار افزایش می باید. به همین دلیل است که هم اسرائیل و هم امریکا از موشک جدید ایران احساس نگرانی دارند. روزنامه هآرتص اسرائیل در این ارتباط می نویسد؛ (ایران موشک‌هایی با برد 200 تا 700 کیلومتر در اختیار شبه نظامیان عراقی قرار داده که قادرند هر نقطه از اسرائیل را بزنند و این موشک‌ها دقیق‌ترازموشکهایی است که به حزب الله لبنان داده است. بنابراین ایران قادر به شلیک مستقیم از شمال عراق به اسرائیل است).

- به اعتقاد تحلیلگران سیاسی این نوع اطلاع رسانی و تحلیل به نفع ایران است و تفاوت رفتار ایران با امریکا را متمایز می سازد. به عبارت دیگر ایران بر اساس نیازهای محور مقاومت نوع آوری می کند و سلاح های جدید تولید می کند و در اختیار اعضاء محور مقاومت به صورت مجانی قرار می دهد. در مقابل امریکا نه تنها سلاح را به قیمت های گزاف و با قراردادهای صدها میلیون دلاری به همپیمانان خود می فروشد بلکه بابت به اصطلاع حمایت سیاسی نیز هزینه مطالبه می کند. این گونه رفتارها بسیاری از نظام های سیاسی را درگیر بررسی عمیق رابطه خود با امریکا می کند که نه تنها پایگاه اجتماعی ندارد بلکه هزینه های بسیار سنگین سیاسی نیز بر این نظام ها تحمیل می کند.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:423789!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)