|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/17]

دمشق: توافق ترکیه و آمریکا، تجاوز به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است  

دمشق: توافق ترکیه و آمریکا، تجاوز به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است

۱۳۹۸/۵/۱۷

وزارت خارجه سوریه ضمن رد توافق منطقه امن، تأکید کرد که این توافق، به وضوح، مشارکت آمریکا و ترکیه را در تجاوز به سوریه نشان داد.

به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که «به صورت قاطع و مطلق، توافق ترکیه و آمریکای اشغالگر بر سر ایجاد آنچه منطقه امن نامیده می‌شود، را رد می‌کند».

یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه تصریح کرد که «این توافق، تجاوز آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد است».

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از این منبع گزارش داد که این توافق، به وضوح، مشارکت آمریکا و ترکیه را در تجاوز به سوریه نشان داد.

وی اعلام کرد که این تجاوز، به سود «رژیم اشغالگر و متجاوز اسرائیلی و تمایلات توسعه‌طلبانه ترکیه» است و بیانگر فریب و نیرنگ حاکم بر سیاست‌های نظام ترکیه است.

منبع مذکور ادامه داد: «برخی از طرفهای سوری از جمله شهروندان کُرد که خود را ابزاری برای این پروژه خصمانه آمریکا و ترکیه قرار دادند، مسئولیت تاریخی این وضعیت پیش آمده را بر عهده دارند و زمان آن فرا رسیده که در محاسبات خود بازبینی داشته و به بستر ملی خود بازگردند».

سوریه همچنین از جامعه بین‌الملل و سازمان ملل خواست که تجاوز آشکار آمریکا و ترکیه را محکوم کنند؛ تجاوزی که تنش خطرناک و تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه و جهان است و همه تلاشها برای یافتن راهکاری برای حل بحران سوریه را از بین می‌برد.

 ایالات متحده آمریکا و ترکیه چهارشنبه 15 مرداد ماه جاری از توافق بر سر ایجاد مرکز عملیات مشترک در ترکیه برای هماهنگی و مدیریت تشکیل منطقه موسوم به امن خبر دادند.

پس از اینکه آمریکا و ترکیه سه روز با هم مذاکره کردند، وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای از «تکمیل مذاکرات با مسئولان نظامی آمریکا بر سر منطقه امن» خبر داد.

بر اساس توافق آمریکا و ترکیه، مرکز عملیات مشترکی در سریعترین زمان ممکن تشکیل خواهد شد تا مدیریت و هماهنگی بر سر منطقه امن، در آن صورت گیرد.

البته طرفین همچنان مشکلاتی بر سر جزئیات این توافق دارند؛ چرا که ترکیه خواستار عمق 30-35 کیلومتری منطقه امن است، ولی آمریکا بر عمق نهایت تا 14 کیلومتری تأکید دارد(جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

منبع:
Parameter:424887!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)