|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/03/25]

دیدارهای عضو فتح با مقامات لبنان نشست بحرین قاطعانه رد شد  

دیدارهای عضو فتح با مقامات لبنان؛ نشست بحرین قاطعانه رد شد

شنبه 25 خرداد 1398

عضو کمیته اجرایی جنبش فتح فلسطین در سفر به لبنان با مقامات مختلف این کشور دیدار و نامه «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان را تحویل رئیس‌جمهور لبنان کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عزام الاحمد» عضو کمیته اجرایی جنبش فتح فلسطین در سفر به لبنان با مقامات مختلف این کشور دیدار و نامه «محمود عباس» (ابومازن) رئیس تشکیلات خودگردان را تسلیم «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان کرد.

بر اساس گزارش رونامه سعودی «الحیاة»، نامه عباس درباره موضع فلسطین در قبال تحولات اخیر مرتبط با مسأله فلسطین بود که آینده نظام بین‌الملل را تهدید می‌کند. وی در نامه مذکور اعلام کرد: اسرائیل به شهرک‌سازی های غیرقانونی، دیوار حائل در اراضی اشغال شده و تلاش برای یهودی‌سازی قدس و آوارگی اجباری ساکنان آن ادامه می‌دهد.

ابومازن در ادامه به موضع آمریکا در قبال مسأله فلسطین بویژه طرح این کشور برای خل نزاع فلسطینی-اسرائیلی موسوم به «معامله قرن» پرداخت و از مواضع تاریخی و شجاعانه وی در حمایت از ملت فلسطین قدردانی کرد.

میشل عون جواب نامه محمود عباس را به هیأت فلسطینی مذکور داد؛ در این نامه موضع لبنان درباره تحولات کنونی بویژه تحولات مربوط به فلسطین تشریح شد.

عزام الاحمد پس از این دیدار اعلام کرد، موضع رسمی لبنان و فلسطین عدم مشارکت در نشست بحرین و تحریم آن است؛ از دیگر برادران خود نیز می‌خواهیم در این نشست شرکت نکنند زیرا صِرف برگزار شدن آن تحت هر شعاری، نقض طرح «صلح عربی» است.

وی در ادامه به دیدار خود با «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان نیز اشاره کرد و گفت: در این دیدار درباره اتفاقات سیاسی منطقه بویژه مسائل مربوط به مسأله فلسطین به عنوان مسأله اصلی امت اسلام بحث و تبادل‌نظر شد.

الاحمد ادامه داد؛ در دیدار مذکور بار دیگر بر موضع مشترک فلسطینی-لبنانی در رد معامله قرن تأکید شد؛ لبنان و فلسطین به کمتر از طرح صلح عربی راضی نخواهند شد، طرحی که در آن بر ایجاد دولت مستقل فلسطینی با مرکزیت قدس شرقی و حل مسأله آوارگان بر اساس قطعنامه 194 تأکید می‌کند.

این عضو فتح با «ولید جنبلاط» رئیس حزب «التقدمی الاشتراکی » و «بهیه الحریری» رئیس فراکسیون «المستقبل» نیز دیدار و تبادل‌نظر کرد.

هفتم ماه جاری (خردادماه) یک منبع رسمی لبنانی اعلام کرد، بیروت تا کنون دعوتی برای مشارکت در «نشست بحرین» که قرار است در روزهای 25 تا 26 ژوئن برگزار شود، دریافت نکرده است.

یک دیپلماتی لبنانی به روزنامه سعودی «الشرق‌الاوسط» گفت، حتی در صورتی که لبنان برای این نشست دعوت شود در آن حضور پیدا نخواهد کرد زیرا قبل از «حل سیاسی مسأله فلسطین، مشخص شدن سرنوشت آوارگان فلسطینی در لبنان و رد عادی‌سازی روابط (با رژیم صهیونیستی)» درباره اقتصاد دولت فلسطینی گفت‌وگو نمی‌کند.

نشست اقتصادی بحرین به عنوان اولین گام در راستای اجرای طرح موسوم به «معامله قرن» قرار است طی روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) در منامه برگزار شود.

طرح موسوم به «معامله قرن» که آمریکا برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها مطرح کرده، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار شش میلیون) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» یعنی کشورهای دیگر است.

 

خبرگزاری فارس​​​​​​​

Parameter:415609!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)