|
|
0.0 (0)
با هدف تقویت مناسبات ایران و عراق؛
[1397/11/19]

دیدار‌ها و رایزنی‌های امیرعبداللهیان در عراق  

با هدف تقویت مناسبات ایران و عراق؛

دیدار‌ها و رایزنی‌های امیرعبداللهیان در عراق

تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

حسین امیرعبداللهیان با محمد الحلبوسی رییس مجلس نمایندگان عراق در بغداد دیدار و در خصوص روابط دو کشور گفتگو کرد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بغداد ، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان و مدیرکل امور بین الملل مجلس با محمد الحلبوسی رییس مجلس نمایندگان عراق در بغداد دیدار و در خصوص روابط دو کشور گفتگو کرد.
محمد الحلبوسی و امیرعبداللهیان در این دیدار درباره آخرین وضع همکاری های پارلمانی ، اوضاع منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.
رییس مجلس نمایندگان عراق ضمن مثبت ارزیابی کردن سفر و مذاکرات اخیر وزیر امورخارجه ایران به عراق گفت: در سال جدید میلادی و در اولین فرصت مناسب به ایران سفر خواهم کرد. 
الحلبوسی افزود : علاقه مندیم روابط پارلمانی دو کشور بیش از پیش گسترش یابد. 
وی با مهم دانستن روابط کمیسیون ها و گروه های دوستی-پارلمانی تصریح کرد : وجود طولانی ترین مرز مشترک بین دو کشور و همسایگی سبب شده است تا هیچ دشمن فرضی هم نتواند روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار دهد و عراق می خواهد مشکل همه منطقه حل شود.
الحلبوسی گفت : خوشبختانه داعش پایان یافت اما باید برای تثبیت امنیت قدم های محکمی برداریم و معتقدم که اکنون همه باید برای امنیت و ثبات منطقه همکاری کنیم.

 

دیدار با سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق

امیرعبداللهیان همچنین با سیدعمار ­حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در بغداد دیدار و گفتگو کرد.
امیرعبداللهیان روابط تهران - بغداد را راهبردی و پایدار دانست و گفت : ما امنیت عراق را امنیت ایران و منطقه می دانیم و عراق پسا داعش در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دارد. 
وی افزود : تهران همواره از عراق با ثبات ، امن و مستقل حمایت می کند و مشکل امروز منطقه ما به مداخلات بیگانگان و فقدان گفتگوی سازنده منطقه ای باز می گردد. 
امیرعبداللهیان تصریح کرد : روابط تاریخی و فرهنگی دو ملت نمونه ای مثال زدنی است.
سیدعمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق گفت: از نقش مثبت و سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراق قدردانی می کنیم.
وی افزود : خوشبختانه اکنون همه طرف ها در عراق در جهت نیل به وحدت و همدلی قرار دارند و پایداری سیاسی در عراق زمانی ایجاد می شود که گروه ها و احزاب به هم نزدیک شوند.
سید عمار حکیم تصریح کرد : با کمک خداوند، جانفشانی شهداء، نقش مرجعیت و تلاش مردم و نیروهای مسلح و دولت، زیرساخت های تروریستی در عراق نابود شده است اما تروریست ها همچنان بصورت هسته خفته در عراق حضور دارند و همچنان یکی از برنامه ها تداوم مبارزه با تروریسم است.

 

خبرگزاری صدا و سیما

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

الکوثر

پارس تودی

لینک دانلود ویدیو

منبع: به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بغداد ، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان و مدیرکل امور بین الملل مجلس با محمد الحلبوسی رییس مجلس نمایندگان عراق در بغداد دیدار و در خصوص روابط دو کشور گفتگو کرد. محمد الحلبوسی و امیرعبداللهیان در این دیدار درباره آخرین وضع همکاری های پارلمانی ، اوضاع منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.
Parameter:387433!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)