|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/23]

راز پیروزی حزب‌الله در جنگ ۳۳ روزه  

راز پیروزی حزب‌الله در جنگ ۳۳ روزه

چهارشنبه 23 مرداد 1398

پیش از پایان جنگ ۳۳روزه سید حسن نصرالله اعلام کرد که ما پیروز جنگیم و بعدها گفت که این وعده رهبر ایران بوده است. حالا رهبر معظم انقلاب، چنین وعده‌ای را به مردم یمن نیز داده‌اند.

مجله مهر - چند سالی است که روز۲۳ مرداد ماه سالگرد پیروزی و مقاومت ۳۳ روزه حزب‌الله لبنان در برابر رژیم صهیونیستی به عنوان روز مقاومت اسلامی نام گذاری شده است. حالا ۱۳ سال از آن روزها می‌گذرد. در جنگی که میان مردم لبنان به نبرد تموز معروف است ؛ ماموریتی که رژیم اشغالگر به نیروهای خود سپرده بود، شکست حزب الله بود که اما تبدیل به ماموریت نجات و عقب نشینی نیروهای خود شد.  سال ۲۰۰۰ بود که اسراییل از جنوب لبنان خارج شد اما همچنان علیه گروههای مقاومت به خصوص حزب الله فعالیت می‌کرد. حزب الله هم در مقابل با انجام عملیات چریکی به این رژیم ضربه می زد. سرانجام کشمکشی که سالها میان اسراییل و لبنان بود در سال ۲۰۰۶ به اوج خود رسید و جنگ ۳۳ روزه در تاریخ ۶ ژوئیه این سال شروع و تا صبح ۱۴ آگوست ادامه داشت.

روز شمار یک مقاومت آهنین 

 روز اول : پلیس لبنان اعلام کرد یک واحد از نیروهای ارتش اسراییل پیش از ظهر امروز به خاک لبنان تجاوز کرده که دو نفر از افراد آن توسط حزب الله اسیر شدند.

 روز دوم: جنبش حزب الله با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، در صورتی که مناطق جنوبی لبنان و بیروت هدف تجاوز مستقیم اسراییل قرار گیرد، این جنبش شهر حیفا و مناطق اطراف آن را بمباران خواهد کرد. 

  روز سوم : علی مقداد، عضو فراکسیون حزب الله در مجلس نمایندگان لبنان گفت:«رژیم صهیونیستی از مدتها پیش برای این حمله برنامه ریزی کرده بود و اسیر شدن دو نظامی خود را بهانه ای برای آغاز این حمله قرار داد.»

روز چهارم : دبیرکل حزب الله لبنان علیه تل آویو اعلام جنگ تمام عیار کرد

 روز پنجم و ششم: بمباران مراکز زیربنایی لبنان؛ فرودگاه، بیمارستانها و مخازن سوخت توسط رژیم صهیونیستی و همچنین استقرار موشک های ضدموشک پاتریوت در تل آیو و حیفا

روز هفتم و هشتم: «شیمون پرز» اعلام کرد که حزب الله از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی به غیرنظامیان لبنان ۱۵۰۰ موشک و خمپاره به سرزمین های اشغالی شلیک کرده است

 روز نهم : رسانه های داخلی و خارجی لبنان گزارش دادند شبکه ای ۲۶ نفره دستگیر شده اند که با رژیم صهیونیستی در ارائه اطلاعات و نشان دادن علامت به هواپیماهای آن هنگام بمباران لبنان همکاری می کردند.

روز دهم و یازدهم: بمباران حومه جنوبی بیروت توسط هواپیماهای اسراییلی

روز دوازدهم و سیزدهم:  دولت آمریکا بار دیگر بر ادامه حمایتهای خود از تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان تأکید کرد، این حملات حق اسراییل در دفاع از خود است.

 روز چهاردهم: کاخ سفید از قدرتهای منطقه‌ای خواست ایران و سوریه را برای قطع ارتباط با این جنبش تحت فشار قرار دهند.

 روز پازدهم : رئیس جمهوری مصر اعلام کرد: «کشورش هرگز برای دفاع از لبنان و یا حزب ا... با تل آویو وارد جنگ نخواهد شد.»

 روز شانزدهم و هفدهم : سنیوره، نخست وزیر لبنان طرح ۷ بندی را برای پایان جنگ رژیم صهیونیستی علیه حزب الله ارایه کرد.

 روز هجدم: حمله هوایی رژیم صهیونیستی به قانا و شهادت ۶۰ تن از جمله ۲۲ کودک

روز نوزدهم : رژیم صهیونیستی درخواست سازمان ملل برای برقراری آتش بسی دو ساعته به منظور رساندن کمکهای بشر دوستانه به غیرنظامیان جنوب لبنان و تخلیه مجروحان را رد کرد

  روز بیستم و بیست و یکم: نخست وزیر این رژیم : «هیچ عجله ای برای آتش بس نداریم».

  روز بیست و دوم: اصابت دهها موشک کاتیوشا به مناطق شمالی اسراییل

  روز بیست و سوم و بیست چهارم: اصابت ۱۴۰ موشک به شهرک های اسراییلی

روز بیست و پنجم: شکست عملیات هلی برن اسراییل در صور

 روز بیست و ششم و بیست و هفتم: رژیم صهیونیستی اعتراف کرد حملات موشکی حزب ا... از آغاز جنگ بی سابقه بوده است.

روز بیست و هشتم : حزب الله اعلام کرد:«تاکنون ۴۳ نفر از نیروهای مقاومت اسلامی در درگیری با ارتش رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده اند.»

روز بیست نهم و سی ام: شلیک ۱۶۰ فروند موشک به شهرها و شهرکهای صهیونیست نشین و کشته و زخمی شدن ۱۵۳ صهیونیست

روز سی و یکم: تظاهرات بیش از ۵۰۰۰ نفر از ساکنان تل آویو در اعتراض به سیاستهای رژیم صهیونیستی در لبنان

 روز سی و دوم :  در درگیریهای امروز نیروهای مقاومت حزب الله لبنان و نظامیان رژیم صهیونیستی ۲۵ نظامی این رژیم کشته و ۱۱۰ نفر زخمی شدند یک بالگرد و بیش از ۳۰ تانک مرکاوای این رژیم نیز منهدم شد.

روز سی و سوم :( ۱۴ آگوست ۲۰۰۶ ) : صدور قطعنامه ۱۷۰۱ شواری امنیت


اسراییل پس از جنگ

این روزها اما مسیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با مقاومت پیچیده است. از یک طرف برای جلوگیری از فروپاشی درونی در جامعه و ایجاد وحدت اجتماعی به یک جنگ نیاز دارد و از طرفی هر نوع جنگ سرعت فروپاشی سیاسی و اقتصادی رژیم صهیونیستی را افزایش می‌دهد. این که صهیونیست‌ها تا به امروز حتی یک نبرد محدود در لبنان را شروع نکردند به دلیل برآوردهای آنان در هزینه های یک نبرد مستقیم است. نبردی که به مراتب هزینه اش از فشارهای درونی و فروپاشی کابینه بیشتر خواهد بود.

راز اطمینان حزب الله لبنان در جنگ با اسراییل

دبیر کل حزب الله لبنان  از قبل پیروزی لبنان را  اعلام کرده بود و دلیل آن را وعده پیروزی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران عنوان کرده بود.

  اکرم الکعبی دبیر کل مقاومت اسلامی نُجَباء عراق در سخنانی که برای نخستین بار به‌مناسبت سیزدهمین سالگرد جنگ ۳۳ روزه حزب الله لبنان با رژیم صهیونیستی منتشر شده است، گفته است: «در آن زمان، سیدحسن نصرالله به یکباره، با اطمینانی فراتر از یک برآورد ساده، در رسانه‌ها بشارت پیروزی قطعی داد و همه را غافلگیر کرد.  مدتی بعد از پایان جنگ [لبنان]، من و جمعی از برادران مجاهد به لبنان سفر کردیم تا ضمن دیدار با سیدحسن، پیروزی بزرگ حزب‌الله را به ایشان تبریک بگوییم. در مسیر، سؤالی ذهنم را درگیر کرده بود و تصمیم گرفتم به محض ملاقات آن را مطرح کنم؛ اینکه سیدحسن بر چه اساسی وعده پیروزی داد؟ به محض دیدار با سیدحسن ـ که شهید عماد مغنیه هم حضور داشت ـ سؤالم را مطرح کردم. ایشان پاسخ داد که پس از شدت یافتن محاصره، پیامی از [حضرت آیت الله العظیم سید علی خامنه‌ای] رهبر انقلاب اسلامی [ایران] دریافت کردم که در آن تأکید شده بود به همه مجاهدان توصیه کنم دعای "جوشن صغیر" را بخوانند و در ادامه بشارت دادند که قطعا نصر و پیروزی و عزت و کرامت از آنِ مقاومت خواهد بود.»

  وعده پیروزی

 حالا در شب های گذشته هیاتی از جنبش انصارالله یمن به دیدار رهبر معظم انقلاب آمده‌اند و رهبری نیز در این دیدار نوید پیروزی را به مردم یمن داده اند. حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار فرموند:« مردم یمن با تمدن عمیق و تاریخی خود و با روحیه مجاهدت و ایستادگی که در این پنج سال از خود نشان داده‌اند، آینده خوبی را در پیش دارند و به لطف خداوند، دولتی قوی را تشکیل خواهند داد و در چارچوب آن دولت، به پیشرفت خواهند رسید. »

 

خبرگزاری مهر

Parameter:425592!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)