|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران
[1398/04/18]

روزنامه صهیونیستی: گزینه های ترامپ در برابر ایران تمام شده است  

با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران

روزنامه صهیونیستی: گزینه های ترامپ در برابر ایران تمام شده است

دوشنبه 17 تیر 1398

تهران - ایرنا - تارنمای روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: تهران امکان مانور بیشتر را دارد، اما گزینه های دیپلماتیک "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا تمام شده است.

این روزنامه صهیونیستی روز دوشنبه در تحلیل ادامه داد: اقدام رئیس جمهوری ایران در کاهش تعهد در توافق هسته‌ای نشان می‌دهد که تهران آماده اجرای یک دستور کار جدید است، اما سوال اینجاست که آیا واشنگتن خواهان تغییر تاکتیک هست یا خیر.

هاآرتص افزود، ایران تصمیم به افزایش غنی سازی اورانیوم به بیش از سطح مورد توافق در برجام گرفته، اما به میزان آن اشاره‌ای نکرده است؛ این شبیه به تاکتیک "سالامی" (نابود کردن بخش به بخش) می‌ماند. حدود ۱۰ روز پیش این کشور حجم اورانیوم غنی شده خود را افزایش داد و اکنون در حال افزایش غلظت آن است.

به نوشته این روزنامه، ایران اعلام کرده مرحله بعدی دو ماه دیگر اجرا می‌شود، زمانی که شاید دوباره حجم و میزان غنی سازی را افزایش دهد.

این روزنامه صهیونیستی، ادعای "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم اشغالگر در رابطه با مقایسه افزایش سطح غنی سازی اورانیوم ایران با اقدامات آلمان نازی را به شدت رد کرد و نوشت: ایران یک توافق هسته‌ای را امضا کرد که برنامه هسته‌ای این کشور را برای مدت حداقل ۱۵ سال متوقف کرد. ایران در طول سه سال به این توافق پایبند بود تا اینکه ترامپ به صورت یکجانبه از توافق خارج شد و تحریم‌هایی را اعمال کرد.

هاآرتص مدعی است که این واکنش ایران تلاشی برای استفاده از تنها تهدید موجود است تا آمریکا و سه کشور اروپایی دیگر را برای رفع تحریم‌ها تحت فشار قرار دهد. در نتیجه ایران با متوسل شدن به بندهای اصلی توافق کارزار فشار را آغاز کرده و می‌خواهد که اروپا راهی را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا پیدا کند.

این روزنامه صهیونیستی ادامه داد: اگر ایران از تاکتیک سالامی استفاده می‌کند، ترامپ از تبر استفاده کرده و نتیجه این شد که واشنگتن به سرعت گزینه‌های دیپلماتیک خود را از دست داد. این کشور خود را در دام یک تحول نظامی انداخت که مشاجره درون دولتی و بین دولت و کنگره را به همراه داشت.

اما در مقابل ایران همچنان جای زیادی برای مانور دارد. تهران می‌تواند هم حجم اورانیوم غنی شده و هم سطح غنی سازی را رفته رفته افزایش دهد تا به میزان ۲۰ درصد غنی سازی برسد.

محور اصلی بازی تهران، اروپاست که هنوز در تحریم ایران به آمریکا ملحق نشده و تلاش دارد به یک توافق جامع برای مذاکره با ایران برسد. "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران شنبه گذشته در مکالمه تلفنی با "امانوئل مکرون" رئیس جمهوری فرانسه، گفت که اگر آمریکا تمام تحریم‌ها را تعلیق کند، می‌توان مسیر را برای مذاکرات جدید هموار کرد.

هاآرتص خاطرنشان کرد: ایران همچنان به توافق هسته‌ای به عنوان یک سند معتبر نگاه می‌کند. تهران فقط خواستار این است که شرایط به قبل از خروج آمریکا از برجام بازگردد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:419520!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)