|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/20]

سازمان ملل: کشورها برای اجرا نشدن عدالت در مورد خاشقچی با عربستان تبانی می کنند  

سازمان ملل: کشورها برای اجرا نشدن عدالت در مورد خاشقچی با عربستان تبانی می کنند

۱۹ تیر ۱۳۹۸

تهران- ایرنا- «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های خارج از چارچوب قضایی روز چهارشنبه گفت: عربستان می خواهد برای اجرا نشدن عدالت، جهان را با خود همراه کند و کشورها نیز در این مسأله با ریاض تبانی می کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی "الجزیره" قطر، کالامارد تأکید کرد که عربستان اینک ۱۱ تن را به اتهام دست داشتن در قتل "جمال خاشقچی" روزنامه نگار کشته شده در استانبول ترکیه محاکمه می‌کند اما نمی‌توان انتظار داشت که این مسأله به عدالت واقعی منجر شود.

وی بار دیگر تأکید کرد که ترور خاشقچی نمی‌تواند یک مسأله داخلی عربستان باشد؛ چرا که این موضوع خارج از چارچوب قضائی، در خاک ترکیه و با هدف نقض آزادی بیان صورت گرفته است.

کالامارد اضافه کرد: این جنایت همچنین حرمت روابط کنسولی را به خطر انداخت؛ موضوعی که در تعارض مستقیم با منافع جامعه جهانی است.

مدیر پژوهشکده بین المللی آزادی بیان دانشگاه کلمبیای آمریکا با ابراز نگرانی شدید از واکنش نه چندان جدی بین المللی، حقوقی، سیاسی و دیپلماتیک در سطح جهان نسبت به قتل خاشقچی، افزود: درست است که آمریکا و دیگر اعضای دائم شورای امنیت، روند محاکمه متهمان این پرونده را پیگیری می‌کنند، اما آنها موافقت کرده‌اند که به جزئیات این روند اشاره نکنند، موضوعی که نشانگر تبانی آنها با عربستان در امر اجرا نشدن عدالت است.

وی می‌افزاید: جامعه بین الملل باید تلاش‌ها برای تحقیقات تأثیر گذار و شناسایی مغزهای متفکر این جنایت را افزایش دهد و پس از شناسایی، این افراد باید پیگیرد قضائی قرار گیرند.

کالامارد با اشاره به دستگاه معیوب قضائی عربستان اعلام کرد که تحقیقات در خصوص قتل پرونده خاشقچی، نباید تنها در اختیار دستگاه سعودی قرار داشته باشد و کشورهای دیگر باید برای محاکمه عاملان این جنایت، "صلاحیت قضائی بین المللی" را درخواست کنند.  

وی از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست که کارشناسانی در زمینه حقوق کیفری را برای تعیین مسؤولیت های فردی قتل خاشقچی، مشخص کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد افزود: سکوت یا شانه خانی کردن از مسؤولیت یا تبانی پنهانی و آشکار در خصوص این پرونده، تنها موجب خواهد شد که ظلم و جور و بی ثباتی در سطح جهان افزایش یابد. 

کالامارد هفته پیش نیز خواستار تحریم فناوری عربستان سعودی به خاطر قتل خاشقچی شد. 

خاشقچی روزنامه نگار ۵۹ ساله به‌عنوان منتقد هیأت حاکمه سعودی، مهرماه سال گذشته یک هفته پس از آنکه از مقام‌های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت‌های رئیس  جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

خاشقچی پیش‌تر نیز در سلسله مقالاتی در روزنامه واشنگتن پست آمریکا، از سیاست‌های عربستان درباره بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد مقامات سعودی با رسانه‌های و فعالان مدنی به‌ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد کرده بود. 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:419936!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)