|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/26]

شخصیت لبنانی:شجاعت و ایستادگی ایران را باید الگو قرار داد  

شخصیت لبنانی:شجاعت و ایستادگی ایران را باید الگو قرار داد

جمعه 25 مرداد 1398

بیروت- ایرنا-علامه شیخ علی الخطیب معاون رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان تاکید کرد که شجاعت و قاطعیت و ایستادگی ایران در برابر تهدیدهای آمریکا را باید الگو قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، شیخ علی الخطیب در خطبه نماز جمعه در مسجد "لبایا" در بقاع غربی، کشورهای عربی و اسلامی را به آزادی از سلطه جویی و فشارهای کشورهای مستکبر که ملت های منطقه را تحت تحریم و محاصره قرار داده اند، فرا خواند و گفت:  هدف آنان از این اقدامات بازگرداندن ملت های منطقه به دوران قیمومیت و استعماری است.

وی ادامه داد که باید به تجربه جمهوری اسلامی ایران اقتدا کرد که با توکل بر خدا و به پشتگرمی قدرت درونی و کمک ملت خود نشان داد قوت محوری است که نمی توان از آن عبور کرد .

شیخ علی الخطیب شجاعت و قاطعیت ایران در برابر تهدیدها و دیکته های آمریکا را قابل ستایش دانست و گفت: ایران نشان داد،  یک کشور محوری است که با استکبار جهانی سازش نمی کند و صداقت و ثابت قدم بودن خود را در دفاع از مسائل برحق مسلمانان ثابت کرده است.

خطیب نماز جمعه در بقاع غربی با بیان اینکه کشورهای منطقه باید سیاست مقاومت در برابر استکبار را در پیش بگیرند، پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه در سال 2006 را به لبنانی ها، ملت های عرب و مسلمان تبریک گفت.

اسرائیل در رویای تشکیل خاورمیانه بزرگ

وی تصریح کرد: این پیروزی موجب سرنگونی طرح صهیونیستی شد که هدف از آن تشکیل منطقه خاورمیانه جدید با حمایت آمریکا و متحدانش بود تا به این ترتیب منطقه عربی و اسلامی را تحت تسلط خود درآورند و رویای تشکیل اسرائیل بزرگ از فرات تا نیل را تحقق بخشند.

خطیب نماز جمعه در بقاع غربی ادامه داد: کاملا اطمینان داریم که اسرائیل در هر جنگی که در صدد شعله ور کردن آن علیه لبنان، سوریه، فلسطین و جمهوری اسلامی ایران است ، محو خواهد شد.

وی تاکید کرد که  اسرائیل همچنان کانون شر است و عادی سازی روابط با آن خیانت به خون  شهدا و حمایت از باطل و ظلم است، از همین رو قطع هرگونه روابط با دشمن اسرائیلی را خواستاریم و تلاش برای اینکه اسرائیل یک کشور طبیعی جلوه داده شود، دروغی تاریخی و تحریف واقعیت و قانونمندکردن باطل است.

شیخ علی الخطیب همچنین ملت های عربی و اسلامی را به تکاپوی موثر علیه عادی سازی روابط با اسرائیل و یاری ملت فلسطین فراخواند.

وی در بخش دیگری از خطبه نماز جمعه  شهادت "علی عباس معتوق" کودک خردسال لبنانی  در اثر انفجار بمب خوشه ای بازمانده از دوران جنگ و حملات اسرائیل در جنوب لبنان را تسلیت گفت.

بمب های خوشه ای اسرائیل همچنان قربانی می گیرد

همچنین شیخ "حسن شریفه" دبیر کل اوقاف مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان در خطبه نماز جمعه در مسجد "الصفا" در بیروت ضمن تبریک عید قربان گفت: لبنان اوضاع اقتصادی خوبی ندارد و در این شرایط مسئولان همه را به هوشیاری فراخوانده اند زیرا کشور نیازمند وحدت و پرهیز از اختلافات سیاسی است.

وی تاکید کرد باید در برابر نقشه های آمریکا و اسرائیل برای ضربه زدن به لبنان هوشیار بود.

شریفه با اشاره به شهادت علی معتوق یک کودک خردسال لبنانی در شهرک حاروف در جنوب لبنان به دلیل انفجار بمب های خوشه ای به جا مانده از حملات اسرائیل گفت: دولت را به تلاش هرچه بیشتر برای از بین بردن آثار جنگ و تجاوز اسرائیل علیه لبنان فرامی خوانیم، زیرا بمب های خوشه ای در روستاهای جنوب لبنان همچنان باقی مانده است و باید به دنیا نشان داد که اسرائیل تا چه میزان در دشمنی علیه ملت ما و ملت های منطقه پیش رفته است.

شیخ "احمد قبلان" مفتی جعفری لبنان نیز در خطبه نماز جمعه در مسجد الامام الحسین در جنوب بیروت با اشاره به سالروز پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه در سال 2006 گفت: لبنان در چنین روزهایی توانست پیروزی تاریخی را بر دشمنی صهیونیستی به ثمر برساند و شکست سختی به ارتشی که بر اساس تروریسم، غصب حقوق دیگران، تجاوز و کشتار و ویرانی  بنا شده است، وارد آورد.

وی تاکید کرد، در چنین روزهایی مقاومت به دنیا اعلام کرد، قدرت لبنان برگرفته از مقاومت آن است وبه زانو در نخواهد آمد و از حق خود در دفاع از کرامت و سرزمین و وحدت خود کوتاه نمی آید و با ارتش، ملت و مقاومت خاری در چشم صهیونیست ها خواهد بود.

شیخ قبلان همچنین در بخش دیگری از خطبه نماز جمعه سیاستمداران لبنانی را به پایان دادن  به اختلافات سیاسی و طایفه ای فراخوانده و آن را با منافع عالی ملی در تعارض دانست.

علامه علی فضل الله خطیب مسجد الامامین الحسنین در منطقه حریک در ضاحیه جنوبی بیروتنیز  با اشاره به حادثه تیراندازی یک ماه پیش در استان جبل لبنان گفت: این حادثه  متزلزل بودن وضعیت سیاسی لبنان را نشان داد و هرچند به یاری خداوند آشتی برقرار شد اما همه باید برای حل ریشه ای مشکلات کشور تلاش کنند.

وی تاکید مشکلات کشور، راه حل خارجی ندارد بلکه مسئولان باید در برابر مردم احساس مسئولیت شناسی داشته باشند.

فضل الله تاکید کرد: نباید بحران ادامه بمب های خوشه ای به جا مانده از تجاوزات رژیم صهیونیستی را در جنوب لبنان فراموش کرد به ویژه اینکه در  جدیدترین مورد آن یک کودک خردسال قربانی شد.

وی ادامه داد: در فلسطین همچنان برای تغییر وضعیت موجود در مسجد الاقصی اظهاراتی شنیده می شود که همزمان با آن شهرک نشینان نیز در ا ماکن مقدس به ویژه مسجد الاقصی اقدامات تحریک آمیزی انجام می دهند؛ این اقدامات در چارچوب تلاش دشمن صهیونیستی برای تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی جا دارد.

فضل الله اظهار داشت: در یمن نیز تحولات اخیر در عدن نگران کننده است، زیرا این تحولات وحدت یمن را نشانه رفته است از همین رو تحرک فوری عربی برای متوقف کردن هرگونه تجاوز به یمن و موضع گیری یکپارچه و قاطعانه در قبال این تجاوزارت را خواستاریم زیرا نتایج آن فقط به یمن محودد نمی شود بلکه کشورهای همسایه را نیز در برمی گیرد.

وی با اشاره به پیروزی مقاومت در جنگ سال 2006 گفت، این پیروزی نشان داد اسرائیل در منطقه ما قدرتی به شمار نمی آید؛ این پیروزی الهام بخش تمام ملت هایی خواهد بود که مشتاق آزادی و رهایی از اشغال هستند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:425782!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)