|
|
0.0 (0)
بررسی سطح روابط ریاض و تل آویو براساس اسناد طبقه بندی شده ویکی لیکس؛
[1398/04/22]

شرکت های صهیونیستی برای فروش سلاح و ارائه مشاوره به کشورهای عربی فعال بوده اند  

بررسی سطح روابط ریاض و تل آویو براساس اسناد طبقه بندی شده ویکی لیکس؛

شرکت های صهیونیستی برای فروش سلاح و ارائه مشاوره به کشورهای عربی فعال بوده اند/ آشکار شدن روابط سران عرب با تل آویو به نفع هیچ طرفی نیست/ مقام سابق موساد: عربستان دوست ما است و آنان نیز به چشم دشمن به ما نگاه نمی کنند

شنبه 22 تیر 1398

مرکز بررسی امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با بررسی اسناد طبقه بندی شده ویکیلیکس سطح روابط میان ریاض و تل آویو را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از پایگاه خبری رای الیوم، همچنان تل آویو به روند صعودی خود در افشای روابط اش با عربستان سعودی ادامه می دهد البته بدون اینکه هیچگونه عکس العملی از سوی سران سعودی دیده شود!

در همین رابطه یک شخصیت امنیتی بلند پایه فعال در سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی موسوم به موساد که سال ها پست مهم نائب رئیس موساد را برعهده داشته در یک یک مصاحبه خبری با تلویزیون رژیم صهیونیستی از گوشه و کنار سطح روابط تل آویو با ریاض سخن می گوید  و چنین اظهار می کند:در عربستان و سعودی دوستان و هم پیمانان بسیاری یافت می شود انان نیز به چشم دشمن به ما نگاه نمی کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه عربستان سعودی پیشتر دشمن ما بوده تاکید می کند که انان اکنون دوستان نزدیک ما هستند و بهترین روابط را با ما برقرار کرده اند وی ادعا کرد که سعودی ها در حال حاضر بخاطر بوجود چند دستگی در جهان اسلام رنج می برند.

در ادامه "مناحیم ناحیک نفوت" گفت: اینکه اکنون تمام کشورهای عربی خواهان نابودی اسرائیل هستند کاملا غلط و نادرست است و اصلا چنین تفکری نزد کشورهای عربی وجود ندارد الیته این مورد نی وجود دارد که اکنون برقراری روابط آشکار سیاسی و دیپلماتیک با تل آویو موضوع داغ و جنجالی میان کشور های عربی شده است.

وی همچنین ادعا کرد: اسرائیل دولتی فرهنگ دوست است و ارتباطات گسترده و محکمی را با ایالات متحد آمریکا برقرار کرده است و بشدت در برقرار بودن امنیت منطقه نقش دارد.

از سویی دیگر مرکز بررسی امنیت داخلی رژیم اسرائیل با تحقیق در پرونده روابط ریاض و تل آویو و همچنین با تکیه بر اسناد طبقه بندی شده ویکیلیکس اینگونه نوشته اس: هر شخصی که توانایی و قوه بینایی داشته باشد با اندکی توجه به مسائل سیاسی پیرامون دو طرف به راحتی متوجه می شود که همواره ارتباطات گسترده و محرمانه ای میان اسرائیل و عربستان حول پرونده چگونگی تقابل با ایران برقرار بوده است و دو طرف بدون هیچگونه وقفه ای درباره راه های مبارزه با نفوذ ایران در منطقه در حال رایزنی بوده اند.

علاوه براین اسناد ویکیلیکس ثابت می کند که شرکت های امنیتی و نظامی صهیونیستی طی سالیان گذشته نقش بزرگ و محوری را در رابطه با مشاوره دادن به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ایفا کرده اند.

علاوه براین، شرکت های اسرائیلی کشورهای عربی و دستگاه های نظامی آنان را با ابزارآلات جاسوسی پیشرفته تجهیز می کرده اند.

براساس گزارش ویکیلیکس، رژیم صهیونیستی طی سال های متمادی سیاست ارسال سلاح به کشورهای عربی را دنبال نموده و از این طریق سعی داشته تا میزان مخالفانش در منطقه را کاهش دهد.

پیشتر تل آویو با ارسال نامه ای به کشورهای عربی از آنان دعوت کرده بود که به جای تهدید و تنش با تل آویو همکاری کنند.

همچنین نیروی دریایی رژیم اسرائیل در این بین ساکت ننشسته و تولیدات یا واردات خود را به این کشورها ارسال کرده و پول هایی کلانی را از آنان دریافت نموده است.

در گزارش مرکز بررسی امنیت داخلی رژیم اسرائیل آمده است با اینکه روابط دیپلماتیک مستحکمی میان ریاض و تل آویو هنوز برقرار نشده اما طی سالیان اخیر کاملا مشخص شده که دو طرف با یکدیگر اهداف مشترک بسیاری از جمله موضوع ایران را دارندکه همین مسئله باعث شده طی سال های گذشته بشدت به یکدیگر نزدیک شوند.

براساس این تحقیق، اگر اکنون کشور های عربی از جمله عربستان سعودی سطح روابط خود با اسرائیل را به طور عیان آشکار کنند نتایج منفی را برای آنان به دنبال خواهد داشت.

به گزارش قدسنا، ویکی‌لیکس سازمانی غیرانتفاعی و بین‌المللی است که به ارسال و افشای اسناد از سوی منابع ناشناس می‌پردازد. وبگاه ویکی‌لیکس که در ۲۰۰۶ میلادی افتتاح شد، توسط انتشارات سان‌شاین اداره می‌شود.در طول یک‌سال از آغاز فعالیت، وبگاه ادعا کرد که بیش از ۱٫۲ میلیون مدرک و سند در اختیار دارد. این سازمان بنابه گفته خودش، توسط مخالف‌ها و فعالان اجتماعی از چین همراه با روزنامه‌نگارها، ریاضی‌دانها و پیشگامان فناوری از ایالات متحدهٔ آمریکا، تایوان، اروپا، استرالیا و آفریقای جنوبی پایه‌گذاری شده‌است.روزنامهٔ گاردین، جولین آسانژ که یک فعال اینترنتی استرالیایی است را به عنوان رئیس آن خوانده‌است

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:420143!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)