|
|
0.0 (0)
[1398/04/31]

عطوان: هیچ ائتلاف آمریکایی یارای مقابله با اراده ایران را ندارد  

عطوان: هیچ ائتلاف آمریکایی یارای مقابله با اراده ایران را ندارد

تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۸

سردبیر رای الیوم به غرب درباره اراده قوی تهران برای پاسخ به هر گونه تجاوز هشدار داد و تاکید کرد هیچ ائتلافی به سرکردگی آمریکا، یارای مقابله با ایران را ندارد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالباری عطوان در یادداشتی در روزنامه اینترنتی رای الیوم که از لندن بروز می‌شود نوشت: کشور‌های غربی که این روز‌ها دشمنی خود را به ایران نشان می‌دهند، بزرگ‌ترین اشتباهی که مرتکب می‌شوند این است که در ارزیابی قدرت ایران و همپیمانان آن و واکنش‌های احتمالی آن‌ها در برابر تحریک‌های سیاسی و نظامی و فشار کنونی در منطقه خلیج فارس و بحران‌های ناشی از آن همچون جنگ توقیف نفتکش ها، خطا کرده اند.

بنابر این گزارش، زمانیکه آیت الله سید علی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران یک هفته پیش درباره اقدام انگلیس در توقیف نفتکش حامل نفت ایران هنگام عبور از تنگه جبل طارق هشدار داد، مسئولان انگلیسی در لندن گمان می‌کردند این تهدید‌ها فقط در حد حرف است و هرگز به گام‌های عملی تبدیل نخواهد شد، اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قدم به قدم این تهدید‌ها را اجرا و نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد. طبق گفته سخنگوی سپاه، این نفتکش قوانین دریانوردی را نقض و به یک شناور ایرانی برخورد کرد و باعث آلودگی آب‌های خلیج فارس شد.

مسئولان ایران می‌خواهند پیام آشکاری به کشور‌های غربی و به طور مشخص آمریکا بدهند؛ مبنی بر اینکه اگر سخنی بگویند به آن عمل می‌کنند و هرگز در برابر هیچ گونه اقدام خصمانه علیه ایران و منافع آن سکوت نخواهند کرد و بدون هیچ ترسی تا آخر ایستاده اند. آن‌ها امیدوارند که این پیام (به غرب) رسیده و آن را درک کرده باشد.

مسئولان ایرانی اجازه جلوگیری از صادرات نفت را نخواهند داد و ناوگان و ناو‌های هواپیمابر آمریکایی آن‌ها را نخواهد ترساند. آن‌ها فقط با شروط خود بر سر میز مذاکرات خواهند نشست و یک لحظه هم در سرنگونی پهپاد جاسوسی که ماه گذشته حریم هوایی ایران را نقض کرده بود، تردید نکردند. زمانیکه آن‌ها تهدید‌های خود را مبنی بر بازگشت به غنی سازی اورانیوم با میانگین بیشتر از مقدار تعیین شده در توافق هسته‌ای و افزایش مخازن اورانیوم اجرا کردند در واقع به عهد و پیمان خود وفا کردند و به اقدام‌های بزرگ تری هم دست خواهند زد.

دریانوردی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز، چندین دهه در امنیت انجام می‌شد و با هیچ مشکلی رو به رو نشده بود تا اینکه دولت آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد و صادرات نفت ایران را برای خریداران آن ممنوع کرد. به همین علت زمانیکه دولت ترامپ درباره تشکیل ائتلاف کشور‌های متمایل به تامین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز سخن می‌گوید، باید همه کشور‌هایی که احتمالا به این درخواست پاسخ مثبت می‌دهند، این واقعیت را درک کنند.

هیچ ائتلاف بین المللی به فرماندهی آمریکا و عضویت برخی کشور‌های حوزه خلیج فارس و اروپا، آن‌ها (مسئولان ایرانی) را از هدفشان بازنخواهد داشت. هر کسی خلاف این فکر می‌کند، در واقع مسئولان ایرانی، راهبرد‌های دفاعی و منحصر به فرد آن‌ها و همچنین ساختار روانی و نظامی‌شان را نمی‌شناسد و در این صورت است که این کشور‌ها به سمت اشتباه راهبردی و فاجعه بار دیگری سوق داده خواهند شد که تاوان سنگین آن، امنیت و ثبات این کشور‌ها و منافع همپیمانان آن‌ها در منطقه خواهد بود.

تا لحظه نگارش این مقاله، هیچ کشوری از پیوستن به ائتلاف جدید و پیشنهادی آمریکا استقبال نکرده است؛ به جز عربستان و امارات که تحت فشار‌های آمریکا و برای انجام ماموریت قدیمی و باج خواهی آمریکا یعنی کمک مالی به چنین ائتلاف پرهزینه، پرداخت هزینه سوخت کشتی‌های شرکت کننده در این ائتلاف و حفاظت از این کشتی‌ها از جیب مردم و نسل‌های آینده خود به این پیشنهاد آمریکا پاسخ مثبت دادند.

قدرت ایران تنها در داشتن زرادخانه عظیم موشک‌های بالستیک، کشتی‌ها و شناور‌های کوچک و تندروی رادارگریز نیست، بلکه به سبب آن است که مسئولان ایرانی برای تصمیم گیری و واکنش انتقامجویانه به هر گونه تجاوز از هر طرفی که پشت پرده این تجاوز باشد، اراده و قدرت دارند.

عطوان در ادامه نوشت: در برنامه هفتگی مشهوری که شبکه تلویزیونی جهانی بی‌بی‌سی انگلیسی پخش می‌کند، مجری برنامه از من پرسید اگر مشاور ترزا می‌، نخست وزیر انگلیس بودید به وی درباره ایران چه نصیحتی می‌کردید که در پاسخ گفتم «اول اینکه من مشاور ترزا می‌ نیستم و نخواهم بود. دوم آنکه او را نصیحت می‌کردم تا نفتکش حامل نفت ایران را فورا و بدون هیچ تاخیری آزاد کند. سوم آنکه کاملا از ترامپ و سیاست‌های گستاخانه او دور شود و چهارم اینکه در غیر این صورت، وی با مشکلات بزرگی در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) و به طور مشخص در منطقه خلیج فارس رو به رو خواهد شد.»

سردبیر رای الیوم افزود: در پایان این مقاله هشدار می‌دهیم فقط مسئولان ایرانی نیستند که اراده‌ای قوی برای واکنش دارند و همه همپیمانان ایران در محور مقاومت در سوریه، عراق، لبنان، یمن و نوار غزه هم چنین اراده قوی دارند. ترامپ باید به خوبی بداند اکنون دیگر آن زمان گذشته که کشور‌ها برای مشارکت در رویا‌ها و جنگ‌های وی در خاورمیانه (غرب آسیا) تقلا می‌کردند و اینگونه نیست که در آن جنگ‌ها هیچ گونه مقاومت سرسختانه‌ای برای دفاع از حیثیت ملی به ویژه در کشور‌های وابسته به محور مقاومت صورت نگیرد. ما با دوره جدید و مختلف یعنی دوران دلاوری، فداکاری و مخالفت با دیکته کردن‌ها و تحریک‌های خصمانه غرب و مقابله با آن رو به رو هستیم.

انتهای پیام/

 

 

باشگاه خبرنگاران جوان

Parameter:421846!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)