|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/21]

عملیات زیکیم، عرض اندام نیروی دریایی حماس ضد رژیم صهیونیستی  

عملیات زیکیم، عرض اندام نیروی دریایی حماس ضد رژیم صهیونیستی

عملیات زیکیم که در سال ۲۰۱۴ توسط گردان‌های القسام شاخه نظامی جنبش حماس انجام شد، یکی از پیشرفته‌ترین عملیات‌های دریایی فلسطین بود که تبعات قابل توجهی برای رژیم صهیونیستی داشت.

۱۷ تیر ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پنج سال پیش در چنین روزی (8 جولای سال 2014) ، القسام با یک عملیات کماندویی، پایگاه زیکیم و نیروی دریایی رژیم صهیونیستی را مورد هدف قرار داد. این عملیات در نوع خود، جدید و یکی از مهم ترین غافلگیری های بود که گردان های القسام وعده داده بودند. این عملیات همچنین خسارت سنگینی به فرماندهی رژیم اشغالگر وارد کرد، به ویژه که این عملیات تنها 24 ساعت بعد از جنگ 51 روزه رژیم صهیونیستی در غزه انجام شد.

تحلیلگران در سالروز عملیات زیکیم، آن را یکی از پیچیده ترین عملیات های نظامی به شمار آورده و آن را به منزله ضربه سنگین و دردناک به رژیم صهیونیستی دانستند. آنها هم چنین اشاره کردند که صهیونیست ها تا امروزه همواره تلاش می کردند که این ضربه را پنهان کنند.

آماده سازی و آغاز عملیات

فرماندهی نظامی گردان های القسام شروع به اجرای یک عملیات پیشرفته به سمت مواضع رژیم اشغالگر در ساحل کرد که هدف حمله آن موضع زیکیم بود. همچنین هدف این عملیات راه اندازی یک حمله پیشرفته با روش های جدید به سمت ساحل بود که توانست پایگاه دریایی رژیم صهیونیستی در ساحل و مقابل پایگاه زیکیم رامورد هدف قرار دهد.

اعضای شرکت کننده در این عملیات، آموزش های طولانی و بسیار سختی برای اجرای عملیات نفوذ و گذشتن از دریا در مسافت های طولانی تا رسیدن به عمق مواضع رژیم اشغالگر سپری کرده بودند. این آماده سازی ها تاثیر بارزی در موفقیت این عملیات داشت.

این عملیات در دومرحله آغاز شد، مرحله اول با اجرای عملیات اطلاعات گیری از مواضع موردهدف بود. یکی از مبارزان یگان کماندویی نیروی دریایی القسام، پیش از شروع عملیات، ماموریت خود را در رابطه با به دست آوردن اطلاعات از موضع موردهدف و نیز موضع فرماندهی و تسلط بر ساحل زیکیم به خوبی انجام داد.

گردان های القسام برای اولین بار نشان دادند که از عهده عملیات جاسوسی و جمع آوری اطلاعات به خوبی بر می آیند.

حمله به زیکیم

مرحله دوم با شروع بمباران رژیم صهیونیستی در نوار غزه در روز دوم جنگ 51 روزه آغاز شد. بشار زیاد عابد، حسن محمد الهندی ، محمد جمیل ابودیه و خالد طلال الحلو مبارزان یگان کماندویی القسام مسافتی طولانی از سباحه و غطس را شنا کردند و مرزهای دریایی با دشمن راپیمودند. آنها به دو گروه تقسیم شدند؛ گروه اول به سمت ساحل دشمن و موضع فرمانده نیروی دریایی رژیم صهیونیستی پیشروی کرده و با نیروهای دشمن در این موضع درگیر شدند. آنها توانستند خسارت های مورد نظر خود را به آنها تحمیل کنند.

45 دقیقه بعد، گروه دوم وارد عمل شد. دوگروه در پایگاه فرماندهی با یکدیگر مواجه شدند و سپس با فرماندهی میدانی گردان های القسام تماس برقرار کردند. پس از آن، دوگروه شروع به پیشروی حمله های خود به سمت پایگاه زیکیم و درگیری مستقیم با دشمن کردند.

در همین لحظات و با هماهنگی توپخانه، توپخانه القسام پیش از کوماندوها با خمپاره و 107 موشک، موفق شد پایگاه زیکیم را هدف بگیرد. این حمله به مثابه یک ضربه محکم بود که دشمن را غافلگیر کرد و منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از نیروهای آن شد.

غافلگیری صهیونیست‌ها از حمله زیکیم

رژیم اشغالگر از همان لحظات ابتدایی تلاش کرد تا جلوی انتشار خسارت ها را بگیرد. اما رسیدن مبارزان به ساحل عسقلان به این معنا بود که آنها می توانند در هرلحظه ای که اراده کنند به هر منطقه از فلسطین اشغالی برسند. پس از آن حالتی از وحشت و منع رفت و آمد در امتداد سواحل فلسطین اشغالی از جنوب تا شمال آن بر رژیم صهیونیستی حاکم شد.

این شجاعت مبارزان گردان های القسام باعث شد که فرماندهان رژیم اشغالگر نیز سکوت خود را بشکنند، تا جایی که رئیس ستاد ارتش اشغالگر فریاد زد که باید درباره عملیات های شجاعانه فلسطینیان با صداقت حرف بزنیم. وی همچنین تاکید کرد که نباید آنها را دست کم بگیریم؛ چرا که آنها حساب شده عمل می کنند و به دنبال پیروزی هستند.رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در ادامه اشاره کرد که درباره گروهی که عملیات زیکیم را انجام دادند درست است بگوییم که آنها افرادی شجاع هستند؛ چرا که قراردادن یک بمب انفجاری در تانک کاری نیست که از دست افراد غیرشجاع بر بیاید.

اکنون با گذشت چندین سال ازعملیات زیکیم، این روزها همچنان شاهد کشف شگفتی ها و حقایق و تاثیرات جدیدی هستیم که در پی جنگ 51 روزه بر رژیم صهیونیستی و فرماندهان آن تحمیل شد. این شگفتی ها نشان دهنده فعالیت های القسام در غزه، از تحمیل خسارت های سنگین اقتصادی تا تلفات نظامی بر رژیم اشغالگر است که برخی از آنها آشکار شده و برخی پنهان مانده است. همچنین مقاومت درحال توسعه توانایی ها و امکانات خود است که درحال حاضر آنها را پنهان نگه داشته تا در آینده شاهد شگفتی های جدید از مقاومت فلسطین باشیم.

اذعان رژیم صهیونیستی به سیلی دردناک مقاومت در عملیات زیکیم

روزنامه صهیونیستی«یدیعوت آحارونوت» سال گذشته به نقل از «یک فرمانده نیروی دریایی اسرائیل» به توانایی‌های کماندوهای دریایی نیروهای عزالدین قسام پرداخته و نوشته، «ارتش اسرائیل خود را برای احتمال تلاش حماس جهت گسترش نفوذ خود در جبهه دریایی آماده می‌کند.»

سرهنگ« بوریس شوستر» که فرمانده سابق یگان 916 نیروی دریایی رژیم صهیونیستی و مسئول امنیت منطقه دریایی غزه است، گفته: «گروه‌های فلسطینی در غزه متوجه شده‌اند که پس از ساخت دیوار حائل زیرزمینی در مرزهای زمینی غزه، استراتژی اصولی خود در استفاده از تونل‌ها را از دست داده‌اند و باید بر کماندوهای دریایی قوی تمرکز نمایند... یگان 916 که در حال خدمت بر روی کشتی‌های دبور، شلداگ و تسراعوت است آماده مقابله با اقدام حماس برای انجام عملیات‌های هجومی و غافلگیر‌کننده از طریق دریاست... گروه‌های فلسطینی برای انفجار کشتی‌ها آموزش می‌بینند و می‌توانند به انجام این گونه عملیات‌ها قربانی بگیرند... حماس از زمان «عملیات زیکیم» در سال 2014 در حال تقویت قدرت دریایی خود است.

به گفته شوستر، تعداد کماندوهای دریایی حماس بسیار افزایش یافته است، این گروه نسبت به ایجاد یک قدرت دریایی مناسب و آموزش آن برای تخریب تاسیسات دریایی و شهرک‌های اسرائیلی اقدام کرده‌اند. اگر در گذشته شاهد گروه‌های کوچکی از این نیروها بودیم، باید گفت امروز حماس از یگان‌های گسترده آموزش دیده و با سلاح‌های متنوعی برخوردار است، ما هم اکنون به این مسئله اهمیت نمی‌دهیم اما باید در پی راه‌هایی برای مقابله با این تهدید باشیم.

تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در گزارش اخیر خود از آمادگی یگان‌های ویژه گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس در دریا خبر داده و اعلام کرده که «افزایش توانمندی‌های نیروهای مقاومت در همه زمینه‌ها می‌تواند ما را غافلگیر کند.»

تلویزیون رژیم صهیونیستی از طریق گزارشی که از یگان‌های ویژه گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی حماس منتشر کرده، از حجم نگرانی و وحشت ارتش و شهرک‌نشینان صهیونیست نسبت به توانمندی‌های نیروهای مقاومت خبر داده که «می‌تواند اسرائیل را غافلگیر کند.»

این گزارش که توسط شبکه خبری قدس به عربی ترجمه شده، نمونه‌ای از توانمندی‌های نخبگان دریایی وابسته به گردان‌های قسام را نشان می‌دهد که تجهیزات بسیار پیشرفته و گرانبهایی در اختیار دارند که در بزرگترین کارخانه‌های متخصص در این زمینه تولید شده است. بر اساس این گزارش عناصر یگان‌های مذکور بدون توقف به آموزش‌های خود ادامه می‌دهند و همچنان منتظر زمان موعود و آغاز عملیات در رژیم صهیونیستی هستند.

یک تحلیلگر مسائل سیاسی رژیم صهیونیستی در این گزارش از قدرت عناصر این یگان می‌گوید که آنها در اعماق دریای خزر و سواحل آن مستقر هستند و همواره آموزش‌های مختلفی را برای اجرای عملیات‌های گسترده می‌بینند. وی می‌افزاید عملیات «زیکیم» که در آن تعدادی از کماندوهای یگان ویژه وابسته به گردان‌های قسام وارد عمل شده و نیروهای اسرائیل را هدف قرار دادند، به الگوی مبارزاتی یگان مذکور تبدیل شده است. یکی از صهیونیست‌هایی نیز که در این فیلم صحبت می‌کند، از نگرانی خود خبر داده و می‌گوید که «غزه دیگر مانند قبل نیست و دریای آن هم مانند قبل نیست. صدها تن از کماندوهای وابسته به جنبش حماس در دریا مستقر هستند که انگیزه‌های بسیار بالایی دارند.»

این گزارش تصویری در بخشی دیگر به تجهیزات مورد استفاده در این یگان ‌اشاره می‌کند که برخی از آنها لباس‌های غواصی و تجهیزات مربوط به آن هستند. این تجهیزات باعث می‌شود فرد بتواند مدت بیشتری را در زیر آب سپری کند. آنها همچنین قایق‌ها و موتورهای دریایی و مین‌ها و تسلیحات مخصوص برای مبارزه در زیر آب با خود دارند که برخی از آنها به غزه وارد شده و برخی دیگر در داخل نوار غزه تولید شده است. مقامات دستگاه‌های امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی با تکرار هشدارها درباره احتمال وقوع جنگی بزرگ در منطقه، ادعا می‌کنند رزمندگان جنبش مقاومت اسلامی «حماس» در حال آماده‌سازی خود برای آغاز نبردی دیگر با آنها هستند.

انتهای پیام/

 


خبرگزاری تسنیم

Parameter:420016!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)