|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/11]

فرانسه با اقدام آمریکا در تحریم ظریف مخالفت کرد  

فرانسه با اقدام آمریکا در تحریم ظریف مخالفت کرد

۱۳۹۸/۵/۱۰

وزارت خارجه فرانسه با اقدام آمریکا در تحریم وزیر خارجه ایران مخالفت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه فرانسه با اقدام آمریکا در تحریم «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران مخالفت کرد و خواستار حل و فصل دیپلماتیک تنش‌ها شد. 

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه فرانسه گفته که این کشور، در کنار انگلیس و آلمان با تصمیم آمریکا مخالف هستند. پاریس گفته همه کانال‌های دیپلماتیک باید باز باقی بمانند. 

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: «از نظر ما همه کانال‌های دیپلماتیک به ویژه در شرایطی که تنش بالا است باید باز باقی بمانند.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا بامداد امروز (پنجشنبه ۱۰ مرداد) در راستای کارزار تداوم فشار به جمهوری اسلامی، ظریف را در لیست تحریم‌های خود قرار داد. قرارگیری نام افراد در این فهرست، دارایی‌های احتمالی آن‌ها در آمریکا را مسدود کرده و اتباع آمریکا را از داد و ستد مالی با آن‌ها منع می‌کند.

تحریم ظریف، اندکی پس از آن صورت گرفت که او در سفر به نیویورک و با وجود محدودیت‌های تحمیل‌شده از سوی دولت آمریکا، با تعداد زیادی از رسانه‌های آمریکایی گفت‌وگو کرد.

پس از بازگشت ظریف از نیویورک، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از اینکه به ادعای او رسانه‌های آمریکایی بلندگو در اختیار ظریف قرار می‌دهند، ابراز خشم کرد.

در واکنش به این اقدام آمریکا، ظریف با انتشار توییتی، گفت این تحریم هیچ اثری روی او ندارد. وی نوشته است: «ایالات متحده می‌گوید مرا به عنوان "سخنگوی اصلی ایران در سرتاسر جهان" تحریم کرده است. واقعیت انقدر دردناک است؟ این تحریم بر من یا خانواده من هیچ اثری ندارد، چراکه من خارج از ایران، هیچ دارایی یا منافعی ندارم. متشکرم که مرا چنین تهدید بزرگی برای اهدافتان می‌پندارید».

یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، تحریم ظریف را ادامه راهبرد «فشار حداکثری» علیه ایران توصیف کرده و گفته است که واشنگتن به اعمال فشار به تهران ادامه می‌دهد. این مقام آمریکایی با این وجود مدعی شده است که واشنگتن همچنان آماده گفت‌وگو با ایران است.

«حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران نیز اعمال تحریم‌های آمریکا بر ظریف را «اقدامی کودکانه» توصیف کرده و گفت: «اگر کسی می گوید با دولتی می خواهم مذاکره کنم راه مذاکره، وزارت خارجه است و راه دیگری ندارد. مسئول دیپلماسی خارجی چه کسی است؟ وزیر امور خارجه است؛ اینکه دولتی که معتقد است دولت مقتدر و ابرقدرت در سطح جهان است، اما از مصاحبه وزیر خارجه ما  تمام ارکان کاخ سفید متزلزل می شود».

انتهای پیام/ 

 

خبرگزاری فارس

Parameter:423626!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)