|
|
0.0 (0)
عبدالباری عطوان سر دبیر روزنامه الکترونیکی رای الیوم؛
[1398/06/12]

قدرت بازدارندگی حزب الله در برابر رژیم اسرائیل به ضرر انتخابات نتانیاهو تمام شد  

عبدالباری عطوان سر دبیر روزنامه الکترونیکی رای الیوم؛

قدرت بازدارندگی حزب الله در برابر رژیم اسرائیل به ضرر انتخابات نتانیاهو تمام شد

سه شنبه 12 شهریور 1398

بنیامین نتانیاهو که دستور حملات به جنوب لبنان را داد از این تصمیم به نفع انتخابات سود نبرد چرا که حزب الله قدرت بازدارندگی و عدم تردید آن در پاسخگویی به تجاوزات این رژیم و احتمال پاسخگویی های ادامه دار و گسترده تر حزب الله را ثابت کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از پایگاه خبری رای الیوم، حزب‌الله لبنان، روز یکشنبه در بیانیه‌ای رسمی از حمله به یک خودروی نظامی اسرائیل نزدیک مرزهای لبنان با سه موشک ضد تانک خبر داد که منجر به کشته و یا زخمی شدن تمام سرنشینان آن شد. با این حال، فرماندهی ارتش اسرائیل با اذعان به وقوع این حمله، مدعی شد که این حادثه هیچ کشته یا زخمی برجای نگذاشته است و ارتش این رژیم نیز در مقابل یکصد راکت به محل پرتاب موشک‌های شلیک‌ شده از سوی حزب الله شلیک کرد.در گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی انتقال سه نظامی مجروح به یکی از بیمارستان‌ها در «حیفا» تأیید شد.

وی در ادامه نوشت: مشخص نیست که آیا این عملیات، یعنی حمله موشکی به خودروی نظامی اسرائیلی، در چارچوب تهدید «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله مبنی بر پاسخ انتقام‌جویانه به شهادت ۲ تن از مبارزان این حزب طی حمله موشکی اسرائیل به یکی از مقرهای حزب‌الله در حومه جنوبی دمشق و نیز نفوذ ۲ پهپاد بمب‌گذاری شده اسرائیلی به آسمان لبنان با هدف اجرای عملیات ترور مرموز یکی از رهبران حزب‌الله، انجام شده است یا خیر.

سید حسن نصرالله در سخنرانی اخیرش در توضیحی درباره پاسخ موشکی نیروهای مقاومت گفت: موضوع در اینجا تثبیت معادلات و قواعد درگیری و حمایت از لبنان است و اینکه رژیم اسرائیل را وادار کنیم بهای تجاوزش را بپردازد، پس آیا این حمله بخشی از این تعهدات و وعده‌ها است؟

عطوان معتقد است که پاسخ می‌تواند آری و هم‌ زمان نه باشد. آری به این جهت که حزب‌الله از طریق مرزهای لبنان در حالی‌که طی سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۰۶ از این‌ منطقه حملات انتقام‌ جویانه انجام می‌شد، پاسخ داد و این پیام محکم را به رژیم اشغالگر اسرائیل  فرستاد که حزب‌الله در برابر هیچ‌گونه تجاوز اسرائیل به سرزمین لبنان در آینده دست‌ بسته نخواهد نشست.

اما اینکه چرا نمی توان این حمله را همان وعده سید حسن نصرالله در خصوص پاسخگویی به حملات این رژیم دانست به این دلیل که این واکنش از نظر حجم طبق پیش‌ بینی‌ها نبود و بسیاری معتقدند که پاسخ حزب‌الله به قدر کافی برای این رژیم دردآور نبوده و با ماهیت تجاوز آنها به پایگاه‌های حزب‌الله چه در سوریه یا در ضاحیه جنوبی مساوی نیست.

این تحلیلگر در ادامه مقاله خود نوشت: بنیامین نتانیاهو که دستور حملات به جنوب لبنان را داد از این تصمیم به نفع انتخابات سود نبرد چرا که حزب الله قدرت بازدارندگی و عدم تردید آن در پاسخگویی به تجاوزات این رژیم و احتمال پاسخگویی های ادامه دار و گسترده تر حزب الله را ثابت کرد.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:428404!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)