|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/08]

مردم ترکیه رژیم صهیونیستی و آمریکا را «بزرگترین تهدید» می‌دانند  

مردم ترکیه رژیم صهیونیستی و آمریکا را «بزرگترین تهدید» می‌دانند

۱۳۹۸/۵/۷

جدیدترین نظرسنجی‌ صورت گرفته در ترکیه دیدگاه منفی مردم این کشور نسبت به رژیم صهیونیستی و آمریکا و همچنین مقبولیت عملکرد «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در سیاست خارجی را نشان داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جدیدترین نظرسنجی‌ صورت گرفته در ترکیه حکایت از آن دارد که مردم این کشور «رژیم صهیونیستی» و آمریکا را بزرگترین تهدید برمی‌شمارند.

به نوشته وبگاه «بی آی ای» نظرسنجی سالیانه دانشگاه «کادیر خاص» در زمینه «سیاست خارجی ترکیه در سال 2019» که هزار نفر در آن شرکت کردند، نشان داد مردم ترکیه، «رژیم اسرائیل» و «آمریکا» را بزرگترین تهدید محسوب می‌کنند.

*روابط با آمریکا

بر اساس این گزارش، 20.6 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی مهمترین مشکل سیاست خارجی ترکیه را «روابط با آمریکا» برشمردند. این در حالی است که 18.3 درصد تروریسم در خطوط مرزی این کشور را مهمترین مشکل سیاست خارجی ترکیه قلمداد کردند.

*اس-400 و اف-35

اطلاعات مردم این کشور درباره سامانه موشکی «اس-400» و جنگنده «اف-35» نیز حکایت از آن داشت که 50.9 درصد مردم ترکیه اس-400 را «نوعی موشک» دانستند، در حالی که 7.1 درصد آن را یک «هواپیما» و 37.4 درصد نیز گفتند که هیچ مطلبی درباره اس-400 نشنیده‌اند.

در مورد «اف-35» نیز 22.9 درصد مردم بر این باور بودند که اف-35 ، یک جنگنده است و 17 درصد نیز آن را یک «هواپیما» خطاب کردند. این نظرسنجی نشان داد که با وجود نگرانی‌های ناتو و تهدیدهای آمریکا، 44 درصد مردم موافق خرید سامانه موشکی اس-400 از روسیه بودند، این توافق تسلیحاتی با روسیه تنها  24.9 مخالف داشت.

این در حالی است که رئیس‌جمهور ترکیه به تازگی با تاکید بر اینکه قرارداد خرید سامانه‌های پدافندی اس-400، یک قرارداد انجام‌شده بوده و دیگر قابل فسخ نیست، هشدار داد اگر آنکارا از سوی واشنگتن تحریم شود، آنها نیز با تحریم‌های متقابل پاسخ خواهند داد. (جزئیات بیشتر)

*رجب طیب اردوغان

از دیگر نکات جالب توجه در این نظرسنجی این بود که 72.2 درصد شرکت کنندگان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه را «پرنفوذ ترین» شخصیت در سیاست خارجی برشمردند. این رقم سال گذشته 68.8 درصد بود.

*رژیم صهیونیستی و آمریکا

بر این اساس، رژیم صهیونیستی و آمریکا از دید حاضران در این نظرسنجی «بزرگترین تهید علیه ترکیه»  محسوب شدند، به‌طوری‌که 81.3 درصد آمریکا و 70.8 درصد رژیم صهیونیستی را بزرگترین تهدید برشمردند.  39.4 درصد نیز بر این باورند که آمریکا «غیر قابل اعتماد» است.

رئیس‌جمهور ترکیه شامگاه گذشته (یکشنبه)  نیز با انتقاد از متحدان  تل آویو گفت این کشور با هر کسی که از رژیم صهیونیستی حمایت کند، شدیداً مخالفت می‌کند. اردوغان طی سخنرانی در جمع مقامات ارشد استانی حزب عدالت و توسعه در آنکارا گفت: «بگذارید همه بدانند، هر کسی که با اسرائیل است، ما علیه او هستیم.» (جزئیات بیشتر)

*سوریه و جمهوری آذربایجان

این نظرسنجی همچنین نشان داد که به باور 42.1 درصد شرکت کنندگان، ترکیه باید در خصوص «سوریه» بی‌طرف باشد و در امور این کشور دخالت نکند. از نگاه مردم ترکیه، «جمهوری آذربایجان» نزدیکترین دوست این کشور به شمار می‌ آید به طوری‌که  65.3 درصد چنین نظری را داشتند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

Parameter:422913!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)