|
|
0.0 (0)
[1398/05/23]

نشانه‌های موفقیت راهپیمایی بازگشت فلسطین/دیوارها پشت هراس اسرائیل قد می‌کشند  

نشانه‌های موفقیت راهپیمایی بازگشت فلسطین/دیوارها پشت هراس اسرائیل قد می‌کشند

استمرار راهپیمایی بازگشت صهیونیست‌ها را به گونه‌ای مستأصل کرده که به دنبال دیوارکشی در مرزهای نوار غزه هستند. ظرفیت این اقدام مقاومتی آنقدر بالا هست که بتواند به آزادی فلسطین ختم شود.

۲۳ مرداد ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، از زمان آغاز راهپیمایی «بازگشت» ، صهیونیست‌ها به شدت به وحشت افتادند. نامگذاری این راهپیمایی با عنوان «بازگشت» عبور از خط قرمز صهیونیست‌ها بود. آنها از زمان آغاز این راهپیمایی، یک خط قرمز خطرناک را برای خود تعریف کردند. خط قرمزی که با وجود ظاهر امنیتی و پر خطر برای فلسطینی، برای خود آنها محدودیت شدیدی را به وجود آورد. این خط قرمز عدم اجازه برای عبور حتی یک فلسطینی از مرزهای نوار غزه با سرزمین های 1948 بود.

عقل مدبر مقاومت و بی تدبیری اشغالگران

عنوان «بازگشت» برای راهپیمایی‌های هر جمعه فلسطینی‌ها، برای صهیونیست‌ها هراس آور بود. چرا که فلسطینی‌ها در پس از این نامگذاری به اشغالگران می‌گفتند می خواهند به اراضی اشغال شده خود بازگردند و در پس از این «بازگشت»، این مفهوم نهفته بود که اشغالگران باید از سرزمین فلسطینیان بیرون روند. «بازگشت» برای صهیونیست‌ها یک دنیا معنا داشت و با همین یک کلمه، آنها کیانی را که با 71 سال اشغالگری و جنایت بنا کرده بود، در حال از بین رفتن دیدند. این نامگذاری برآمده از شناخت مقاومت از ماهیت اشغالگری و هویت اشغالگران بود.

در نقطه مقابل، صهیونیست‌ها با تعریفی امنیتی که برای مقابله با این راهپیمایی‌ها ارائه کردند نشان دادند نه تنها شناخت درستی از مقاومت ندارند، بلکه از سر بی تدبیری خود را به بن بستی سوق داده‌اند که با گذشت زمان هر روز عرصه را بر آنها تنگ‌تر خواهد کرد و به نقطه‌ای خواهد رساند که برای رهایی از خطرات، خود را به زندان بیندازند. هنگامی که آنها اعلام کردند عبور از خط مرزی خط قرمز آنها است و هر فلسطینی که به نوار مرزی نزدیک شود یک هدف محسوب می‌شود، به ظاهر فلسطینی‌ها را تهدید سختی کردند اما در باطن ارتش خودشان را در مقابل فلسطینی ها در تنگنا قرار دادند. البته آنها چاره ای نداشتند و مجبور بودند چنین اقدامی کنند ولی همین اجبار را در نهایت بی تدبیری به اجرا گذاشتند.

برآورد و محاسبه غلط صهیونیست‌ها از مقاومت

همزمان با آغاز راهپیمایی‌های بازگشت، برآورد اتاق‌های فکر و مراکز مطالعاتی صهیونیست‌ها این بود که راهپیمایی‌های بازگشت- که در واکنش به انتقال سفارت آمریکا به قدس طراحی شد- پس از آغاز در روز زمین تا زمان انتقال سفارت، به اوج خود می‌رسد و تا چند ماه پس از آن نیز با افول ادامه خواهد داشت و پس از آن پتانسیل لازم برای استمرار را نخواهد داشت، بنابراین ادامه نخواهد یافت.

این برآورد ناشی از یک شناخت نادرست از مقاومت بود. مفهوم «مقاومت» در بطن خود خصوصیتی با عنوان «استقامت» را نهفته دارد و «استقامت» بخشی از ماهیت «مقاومت» است. لذا اینکه به این آسانی دست از مسیری بردارد که از آن می‌داند نتیجه می‌گیرد، امری محال است.

صهیونیست‌ها با این محاسبه نادرست، استراتژی مقابله ای نادرست تری را برنامه ریزی کردند که هرچند از سر ناچاری بود، اما بی تدبیری در اجرای آن، خود آنها را به بن بست رساند. در مقابل این مقاومت بود که با شناخت روز به روز از اقدامات صهیونیست‌ها، اقدامات خود را گسترده تر کرد و صهیونیست ها را هر روز مستأصل تر از گذشت کرد.

اقدامات مقاومت در راهپیمایی بازگشت

مقاومت با شروع راهپیمایی‌ها و با قرار دادن نام« بازگشت» برای آن، رسما به صهیونیست ها اعلام کرد می خواهد آنها را از سرزمین اشغال شده خود بیرون کند و با این اقدام تیر اول را به صهیونیست‌ها زد. در گام دوم مقاومت استمرار را در برنامه خود گنجانید. اقدامات بعدی را فلسطینیان حاضر در راهپیمایی‌ها رقم زدند. آنها با به کارگیری آینه و آتش زدن لاستیک مقابل هدف گیری صهیونیست‌ها ایستادند. گام بعدی اقدامی تهاجمی بود که با کمک بادبادک‌ها و بالن‌های آتش زا رقم خورد. و آخرین ابتکار مردم مقاوم فلسطین عبور از فنس‌های مرزی بود. اقدامی که از همان آغاز به عنوان خطر قرمز از سوی صهیونیست‌ها تعریف شده بود حالا زیر پا قرار می‌گیرد و همین امر موجب شده، دیوارها برای مقابله با هراس صهیونیست‌ها قد بکشند.

تصمیم برای دیوار کشی

در پی عبور مستمر فلسطینی‌ها از مرزهای نوار غزه با سرزمین‌های اشغالی 1948، آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد برای جلوگیری از نفوذ مستمر مبارزان فلسطینی از مرزهای غزه، ارتش رژیم صهیونیستی اقدام به احداث دیوار در این منطقه خواهد کرد. 

شبکه 12 عبری در این راستا نوشت این دیوار به ارتفاع 6 متر و در امتداد 9 کیلومتر از مرزهای نوار غزه در کنار جاده 34 احداث خواهد شد که پشت آن نیز موانع دیگری بین نقطه مرزی و شهرک‌های صهیونیست نشین اطراف غزه ایجاد خواهند کرد. این شبکه عبری اعلام کرد  وزارت امنیت و دفتر نخست وزیر در تلاش اند تا بودجه این پروژه را تأمین کنند.

حال صهیونیست‌ها به این نقطه رسیده‌اند که دیواری بنا کنند تا از تنگنای حاضر خارج شوند و این نتیجه استقامت و مقاومتی که صهیونیست‌ها از آن تصویر نادرستی دارند و به همین دلیل دچار اشتباه محاسباتی و خطای در اقدام می‌شوند.

جمع بندی

راهپیمایی بازگشت، صهیونیست‌ها را به نقطه‌ای رسانده که مجبور شوند برای خلاصی از تبعات آن به دور خود دیوار بکشند این تجربه پیش از این در کرانه باختری نیز وجود داشت و آنها در آن منطقه، دور خود دیوار کشیده بودند. علاوه بر همه اینها، با این واکنش صهیونیست‌ها مبنی بر احداث دیوار در نوار مرزی غزه، این نکته برای چندمین بار به اثبات می‌رسد که راهپیمایی «بازگشت» از ظرفیت بالایی در راستای آزادی فلسطین برخوردار است و می تواند تا آزادی کل فلسطین پیش برود.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:425654!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)