|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/06/09]

نماینده عراقی: فتوای تحریم حضور نظامیان آمریکا در عراق را اجرایی می‌کنیم  

نماینده عراقی: فتوای تحریم حضور نظامیان آمریکا در عراق را اجرایی می‌کنیم

جمعه 08 شهریور 1398

نماینده ائتلاف الفتح عراق با اشاره به اجرای فتوای حرام بودن حضور نظامیان آمریکا در این کشور، تأکید کرد که لایحه اخراج این نظامیان از خاک عراق تصویب خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ائتلاف الفتح عراق اعلام کرد که فتوای آیت‌الله سید کاظم حسینی حائری مرجع تقلید شیعیان درباره حرام بودن حضور نظامیان تروریست آمریکایی را عملی خواهد کرد.

«فاتح الخزعلی» نماینده الفتح تأکید کرد، با قدرتمند کردن نیروهای امنیتی عراق از طریق بودجه 2020 برای خرید رادار و سامانه‌های دفاعی هوایی پیشرفته و سلاح مدرن، این فتوا را عملا اجرا خواهیم کرد.

الخزعلی با اشاره به لزوم کمک به نیروهای سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) و نیروهای امنیتی عراق برای افزایش پیروزی‌ها و حفظ دستاوردهایشان،  به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت که لایحه اخراج نظامیان خارجی از خاک عراق تصویب خواهد شد.

وی تصریح کرد که پارلمان عراق، در سال آتی و با آغاز دور جدید جلسات آن، قصد دارد این لایحه را با قدرت پیگیری و تصویب کند.

آیت‌الله حائری در فتوای خود با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها خود تروریسم و پناه دهنده تروریست‌ها هستند، تصریح کرد: که ادامه حضور هر نیروی نظامی آمریکایی و مانند آنها تحت هر عنوانی از جمله آموزش و مشاوره نظامی یا به بهانه مبارزه با تروریسم حرام است.

در ادامه این فتوا آمده است که «مردان غیور ما در نیروهای مسلح باید به دفاع شرافتمندانه و مشروع از موجودیت اسلام و تمامیت ارضی کشور در مقابل هر نوع تجاوز زمینی یا هوایی بپردازند. شما تنها یک گزینه پیش رو دارید و آن مقاومت و دفاع در برابر دشمنی است که به حدی حقیر شده است که ترامپ یاغی نتوانست به شکل علنی وارد خاک شما شود».

این فتوا با واکنش‌های بسیاری در عراق مواجه شد. «نصر الشمری» معاون دبیر کل جنبش النجباء، پایبندی «سیاسی و نظامی» خود را به فتوای تحریم حضور نظامیان تروریست آمریکایی در عراق اعلام کرد.

«رعد حسین» عضو ائتلاف «سائرون» هم اعلام کرد که مرجعیت دینی و رهبران ملی عراق، اصرار دارند که حضور نظامیان آمریکا در عراق، حرام است.

حسین همچنین خاطر نشان کرد که منطق، شرع و قانون، حضور نیروهای آمریکایی را حرام می‌داند؛ زیرا اشغالگر محسوب می‌شوند و حضور آنان در کشور، هیچ مجوز قانونی ندارد.

 

خبرگزاری فارس

Parameter:427754!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)