|
|
0.0 (0)
[1398/05/31]

نگاهی به شروع تا پایان درگیری در شمال غزه؛ مقابله، بهانه جویی یا صدور بحران؟  

نگاهی به شروع تا پایان درگیری در شمال غزه؛ مقابله، بهانه جویی یا صدور بحران؟

تحرکاتی که طی روزهای گذشته علیه نوار غزه توسط صهیونیست‌ها صورت گرفته نشان از حساسیت و اهمیت این منطقه برای صهیونیست‌ها دارد و طی ماه‌های آینده به عنوان عرصه‌ای حساس هر روز داغ‌تر خواهد شد.

۳۰ مرداد ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز شنبه 26 مرداد خبرگزاری های فلسطینی و رژیم صهیونیستی از یک درگیری در نقطه مرزی شمال غزه با سرزمین های اشغالی 1948 خبر دادند. این درگیری محدود- که به سرعت پایان یافت- تفسیرهای مختلفی را با خود به همراه داشت که می تواند بر روند تحولات کنونی فلسطین تأثیر گذار باشد.

جزئیات ماجرا از زبان رسانه ها و شاهدان عینی

براساس اعلام رسانه های رژیم صهیونیستی عصر شنبه، تعدادی از جوان فلسطینی در نقطه شمالی مرزهای نوار غزه با سرزمین های اشغالی 1948 توسط بالگردهای جنگی و تانک های ارتش این رژیم هدف قرار گرفتند. برخی رسانه های رژیم، مدعی شدند 3 تا 5 جوان مسلح فلسطینی در این درگیری به شهادت رسیده اند. برخی رسانه های صهیونیستی همچنین مدعی شدند این جوانان فلسطینی قصد عبور از دیواره مرزی را داشته اند.

از سوی دیگر برخی رسانه ها اعلام کردند عصر شنبه چندین موشک از نوار غزه به سمت شهرک های اطراف نوار غزه شلیک شده است و در پاسخ به شلیک این موشک ها، رژیم صهیونیستی شبانه یک پست دیدبانی مقاومت را در شمال نوار غزه هدف قرار داده است.

برخی شاهدان عینی حمله بالگردها و تانک های رژیم صهیونیستی به شمال نوار غزه را تأیید کردند. در عین حال شاهدان عینی از زخمی و مجروح شدن چند شهرک نشین در شهرک های اطراف غزه خبر دادند. رسانه های رژیم صهیونیستی علت زخمی شدن این شهرک نشینیان را، سقوط بقایای موشک بر خانه چند شهرک نشین توصیف کردند. برخی منابع گفتند بقایای موشک های مقاومت این خسارات را به بار آورده است، اما برخی دیگر گفتند بقایای موشک های سامانه گنبد آهنین موجب خسارت خانه های نامبرده شده است.

بیانیه ارتش رژیم صهیونیستی

ارتش رژیم صهیونیستی طی بیانیه ای اعلام کرد تحرکات چند جوان مسلح فلسطینی را در شمال نوار غزه رصد کرده، بالگردهای جنگی و تانک های ارتش به سمت آنها آتش گشوده اند. ارتش رژیم صهیونیستی به رغم عدم اعلام جزئیات بیشتری از این درگیری، اعلام کرد طی این تبادل آتش، آژیر خطر در شهرک های اطراف نوار غزه به صدا درآمد و پناهگاه های شهرک های یهودی نشین اطراف غزه به روی ساکنان باز شدند.

ارتش رژیم صهیونیستی از شلیک 3 موشک به سمت شهرک های اطراف غزه خبر داد و مدعی شد، سامانه گنبد آهنین 2 موشک را هدف قرار داده و 1 موشک هم در مناطق غیر مسکونی فرود آمده است.

اعتراض مخالفان نتانیاهو و بالاگرفتن مجادله رسانه ای

در پی این درگیری، مخالفان نتانیاهو حملات شدیدی را با انتقاد به عملکرد وی آغاز کردند. نتانیاهو در نوامبر 2018 به دلیل مخالفت به حمله به غزه وزیر جنگ دولت خود، آویگدور لیبرمن و به تبع آن ائتلاف دولت را از دست داد و مجبور شد به سمت انتخابات زود رس برود به دلیل همین اختلاف در تعامل با نوار غزه نتوانست با وجود پیروزی در انتخابات 9 آوریل 2019، ائتلاف دولت را تشکیل دهد و به انتخابات دیگری تن داد. با وقوع هر درگیری در نوار غزه موجی از انتقادات علیه او آغاز می شود.

عمیر پرز، از حزب کار که در انتخابات آوریل 2019 ریاست این حزب را بر عهده داشت اعلام کرد این حماس است که با اقدامات خود نتانیاهو را مدیریت می کند و کرسی او برایش از زندگی با امنیت ساکنان اطراف غزه مهمتر است. او گفت گنبد آهنین کار خود را انجام داد و موشک هایی که از غزه شلیک شده بود را هدف قرار داد اما گنبد آهنین نمی تواند آرامشی که زندگی روزمره ساکنان جنوب را تضمین کند با خود به همراه آورد. نتانیاهو خود را گول می زند که فکر می کند ساکنان شهرک های اطراف غزه نمی دانند انتهای لیست اولویت های او هستند و از او در انتخابات پیشِ رو حمایت خواهند کرد.

از سوی دیگر بنی گانتس، رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی که در جریان انتخابات آوریل 2019 با ائتلاف آبی-سفید، رقیب اصلی نتانیاهو محسوب می شد گفت پس از شلیک موشک های اخیر و حملات فردی که در «گوش عتصیون» و «قدس» صورت گرفت، بازدارندگی اسرائیل افول کرده است. نتانیاهو سیطره خود را از دست داده و خاورمیانه جایی نیست که با اظهار ضعف بتوان ادامه حیات داد. من تا یک ماه دیگر زمام امور را به دست می گیرم بدون آنکه آتش بسی در کار باشد ضربه سهمگینی به حماس خواهم زد.

در طرف مقابل کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی اظهارات بنی گانتس را توهم و او را فاقد شایستگی خواند. به ویژه که او اشخاصی چون مری رِگف و اسموتریچ را می خواهد به عنوان وزیر به کار گیرد. این کابینه مدعی شد در انتخابات آینده کابینه ای متخصص و متعهد را به وجود خواهند آورد که اثبات خواهد کرد اجازه نخواهند داد خون هیچ شهروند اسرائیلی بدون پاسخ، پایمال شود.

اِویر لِوِشتاین، رئیس شورای شهرک «شعر هنگب» در اطراف غزه گفت سیاست دادن تسهیلات به نوار غزه که از سوی نتانیاهو در حال پیگیری است شکست خورده است و اجازه نخواهم داد وضعیت اینگونه باقی بماند. او گفت ما امروز دوباره خود را در پناهگاه یافتیم و دولت باید سیاست های خود در قبال نوار غزه را تغییر دهد.

موضع حماس

در پایان این درگیری ها جنبش حماس اعلام کرد این حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه یک حمله متخاصمانه و شروع یک درگیری است که با هدف منحرف کردن افکار عمومی از عملیات های شجاعانه ای است که در کرانه باختری در حال وقوع است و رژیم صهیونیستی را به لرزه در آورده، بحران داخلی آنها را تعمیق کرده است.

سناریوی های احتمالی

در تحلیل وضعیت به وجود آمده 3 سناریوی عمده محتمل است:

مقابله با حملات تهاجمی مقاومت

سناریوی اول از این قرار است که مقاومت با حملاتی غیر منظم و مقطعی علاوه بر شکستن بازدارندگی رژیم صهیونیستی و ایجاد یک درگیری فرسایشی غیر مستقیم در حال ایجاد یک بازدارندگی علیه رژیم صهیونیستی است. صهیونیست ها این اقدام مقاومت را درک کرده اند و برای مقابله با آن دست به اقدامات ظاهراً پیش دستانه می زنند تا دست کم در رسانه ها، خود را جلوتر از مقاومت نشان دهند.

بهانه جویی برای حمله به نوار غزه

سناریوی دوم این است که صهیونیست ها با مقابله شدید با تحرکات کوچک قصد دارند مجموعه ای از بهانه و توجیهات را برای مشروعیت بخشیدن به حمله آینده به نوار غزه ایجاد کنند تا زمانی که به نوار غزه حمله می کنند دست کم افکار عمومی خود را توجیه کرده باشند. در حقیقت این سناریو، این اقدامات را مقدمه چینی برای حمله به نوار غزه توصیف می کنند.

صدور بحران و انحراف افکار عمومی

سناریوی سوم از این قرار است که به دلیل فضای امنیتی و سختی که با عملیات های فردی در کرانه باختری در حال گسترش است، صهیونیست ها تلاش می کنند با حملات مقطعی و ایجاد فضای امنیتی علیه نوار غزه با صدور بحران داخلی به این منطقه افکار عمومی را از اقداماتی که در کرانه باختری در حال وقوع است منحرف کنند.

جمع بندی

اقداماتی که علیه نوار غزه طی چند ماه اخیر صورت گرفته، از نوعی تشدید اقدام علیه نوار غزه حکایت دارند که ظرفیت تبدیل به یک جنگ تمام عیار را ندارند. اما در عین حال می توانند به عنوان یک بهانه یا اقدام تاکتیکی برای اهداف کوچک تری مثل صدور بحران توجیه شوند. در هر جهت نوار غزه به عنوان یکی از نقاط بحرانی در عرصه سیاسی و نظامی برای صهیونیستی باقی خواهد بود و به نظر می رسد با نزدیک شدن به انتخابات 17 سپتامبر رژیم صهیونیستی عرصه داغ تری را تجربه کند. عرصه ای که بعید است به عرصه ای برای جنگی تمام عیار بدل شود.

انتهای پیام/

 

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:426623!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)