|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/19]

پشتیبانی عربستان از وزیر خارجه رژیم صهیونیستی برای سفر به ابوظبی چگونه بود؟  

پشتیبانی عربستان از وزیر خارجه رژیم صهیونیستی برای سفر به ابوظبی چگونه بود؟

چهارشنبه 19 تیر 1398

روزنامه رژیم صهیونیستی خبر داد که وزیر خارجه این رژیم در سفر اخیر خود به امارات با موافقت مقامات ریاض از آسمان عربستان برای رسیدن به ابوظبی استفاده کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت» خبر داد، یسرائیل کاتص، وزیر خارجه اسرائیل در سفر اخیر خود به امارات با موافقت مقامات ریاض از آسمان عربستان برای رسیدن به ابوظبی استفاده کرده است.

این روزنامه در شماره روز سه شنبه خود تاکید کرد: کاتص اولین نفری در اسرائیل نیست که از آسمان عربستان عبور می‌کند. از مارس گذشته سفرهای هوایی شرکت هواپیمایی ایرایندیا از اسرائیل به هند و بالعکس از آسمان عربستان انجام می‌شود.

به گزارش وبگاه خبری الخلیج اونلاین، یسرائیل کاتص وزیر خارجه رژیم صهیونیستی هفته گذشته در کنفرانس امور زیست محیطی سازمان ملل در امارات شرکت کرد و علاوه بر گفت‌وگو با دبیر کل سازمان ملل در ابوظبی، با مقاماتی بلندپایه از امارات نیز دیدار و درباره روابط دوجانبه و همکاری اقتصادی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با اسرائیل و همچنین مسئله ایران با آنها رایزنی کرد.

آحارونوت همچنین به نقل از یک منبع رژیم صهیونیستی نوشت: اسرائیل با کمک آمریکا درصدد است برای شرکت هواپیمایی «ال‌عال» اسرائیل مجوز عبور هواپیماهایش از آسمان عربستان سعودی را بگیرد.

عربستان سعودی اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و هواپیماهایی که به مقصد اسرائیل پرواز می‌کنند باید عربستان را دور زده و در نتیجه طولانی‌تر شدن زمان پرواز متحمل هزینه بیشتری بشوند.

هواپیماهای ال‌عال در حال حاضر در هفته چهار پرواز به مقصد شهر بمبئی دارند و پرواز آنها ۷ ساعت و ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد و برای پرهیز از حریم هوایی عربستان باید از مسیر دریای سرخ به سمت اتیوپی بروند.

رژیم اشغالگر صهیونیستی در سال‌های اخیر با پیشرفت قابل توجهی در روابط خود با امارات روبرو بوده است و همین امر زمینه سفر رسمی وزیر خارجه این رژیم به ابوظبی را فراهم کرد در حالی که اماراتی‌ها رسما رژیم اسرائیل را به رسمیت نشناخته‌اند.

از زمان ولی‌عهدی محمد بن سلمان نزدیکی روابط عربستان و اسرائیل بیشتر شده و در ماه‌های گذشته هم دیدارهایی محرمانه بین مقامات طرفین انجام شده است.

محمود نواجعه، هماهنگ کننده کمیته ملی تحریم رژیم اشغالگر موسوم به «BDS» گفته است اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد عربستان در سال 2019 درصدد است دیدارهای تازه‌ای در راستای عادی سازی با اسرائیل ترتیب دهد.

نواجعه در گفت‌وگو با الخلیج اونلاین گفته است عربستان  تجارت رژیم اشغالگر را با گشودن حریم هوایی خود به روی پروازهای هواپیمایی ال عال اسرائیل تسهیل می‌کند و این امر در چارچوب عادی سازی با رژیم اشغالگر است.

موج عادی سازی علنی با رژیم اشغالگر در سایه معامله قرنی که رئیس جمهور آمریکا برای آن تبلیغ می‌کند اما مسئله فلسطین را نابود می‌کند،  بالا گرفته است و عربستان و امارات ضمن حمایت از این طرح در نشست ویژه تامین مالی این طرح در منامه حضور یافتند.

 

خبرگزاری فارس

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:419762!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)