|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/19]

پمپئو تحریم های ضد حزب الله را حمایت از لبنان دانست  

پمپئو تحریم های ضد حزب الله را حمایت از لبنان دانست

چهارشنبه 19 تیر 1398

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه آمریکا در حالی تحریم های کشورش علیه حزب الله را حمایت از حاکمیت ملی لبنان توصیف کرد که واشنگتن در تازه ترین اقدام خود، دو تن از نمایندگان پارلمان این کشور را به فهرست تحریم های خود افزوده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه در بیانیه ای از تازه ترین اقدام وزارت خزانه داری این کشور علیه سه تن از اعضای بلندپایه حزب الله حمایت کرده و این اقدام را در راستای حمایت از ثبات، موفقیت و حاکمیت ملی لبنان توصیف کرد.

پمپئو در این بیانیه نیز از ادعاهای نخ نمای خود علیه ایران غافل نشد و ادعا کرد که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران و گروه های تحت حمایت آن موفق بوده و باعث شده است که حزب الله لبنان اقدام های ریاضتی بی سابقه ای در پیش گیرد.

وی با بیان اینکه «تمایز میان شاخه های سیاسی و نظامی حزب الله لبنان تصنعی است»، از متحدان و شرکای واشنگتن خواست که کلیت این حزب را به عنوان سازمان تروریستی شناسایی کنند.

ادعای پمپئو درباره حمایت از حاکمیت ملی لبنان در حالی است که تحریم های مورد حمایت وی ۲ تن از اعضای پارلمان این کشور را هدف گرفته است.

وزارت خزانه داری آمریکا شب گذشته سه عضو برجسته حزب الله را به بهانه تهدید نهادهای مالی لبنان برای عمل در راستای منافع این حزب به فهرست تحریم های خود افزود.

وزارت خزانه داری آمریکا با ژست دلسوزی برای مردم لبنان اعلام کرد که «امین شری» و «محمد حسن رعد» نمایندگان پارلمان لبنان که جزو نامزدهای معرفی شده از سوی حزب الله هستند را به همراه «وفیق صفا» مسئول واحد ارتباطات و هماهنگی این حزب، به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

آمریکا که از سال ۱۹۹۵ حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی خارجی قرار داده، این تحریم‌ها را در راستای کمک به لبنان و مردم این کشور توصیف کرد.

حزب الله لبنان در سال ۱۹۸۵ میلادی و زمانی که رژیم صهیونیستی به علت مقاومت مردم لبنان از شهر صیدا عقب نشینی کرد، در یک گردهمایی رسمی در ۱۶ فوریه ۱۹۸۵ که به مناسبت اولین سالگرد شهادت شیخ راغب حرب در حسینیه شیاح بیروت برگزار شد، با صدور یک نامه سرگشاده و تبیین اهداف و راهبردهای خود، برای اولین بار اعلام موجودیت کرد.
از زمان اعلام موجودیت تا سال ۱۹۸۹ حزب الله درگیر جنگ با رژیم صهیونیستی شد اما در سال ۱۹۸۹ با ایجاد آرامشی نسبی حزب الله ساختاری جدید برای اداره خود ترسیم کرد.
در سال بعد، سیدعباس موسوی دبیرکل دوم حزب الله شد که در سال ۱۹۹۲ اتومبیل وی با بالگرد صهیونیستی مورد اصابت موشک قرار گرفت و دبیرکل به همراه همسر و فرزندش به شهادت رسیدند.
پس از شهادت او، سیدحسن نصرالله به سمت دبیرکلی حزب الله لبنان رسید.
دشمنی دولت آمریکا با جبهه مقاومت در تعهد این کشور به حمایت مطلق از رژیم صهیونیستی قرار دارد که در دوره دونالد ترامپ به اوج خود رسیده است با این حال این گروه توانست در انتخابات ۷ ماه مه، ۶۸ کرسی پارلمان را از آن خود کند که نشان دهنده حوزه نفوذ و جایگاه این حزب در میان مردم لبنان دارد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:419774!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)