|
|
0.0 (0)
[1398/05/31]

کمیته توقف همکاری با رژیم صهیونیستی چیست؟  

کمیته توقف همکاری با رژیم صهیونیستی چیست؟

پس از تصمیم ابومازن برای لغو تمام توافقات با رژیم صهیونیستی کمیته تشکیل شده است تا روند اجرایی این تصمیم را برنامه ریزی کرده، برای آن مکانیزمی وضع کند.

۳۰ مرداد ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،  تشکیلات خودگردان فلسطین که حاکمیت موقتِ برآمده از توافقنامه اسلو در سال 1993 است پس از 26 سال مذاکره با رژیم صهیونیستی، در جریان معامله قرن به طور کامل از جریان سیاسی فلسطین خارج شد و به عنوان مهره ای که باید به تمام خواسته های یکجانبه صهیونیست ها پاسخ مثبت دهد معرفی شد. خارج کردن این نهاد موقت از قدرت که طی 26 سال گذشته برهه به برهه به وقوع پیوست، در معامله قرن بیشتر شد و ابومازن وفادار به صهیونیست ها را به نقطه ای رساند که علیه صهیونیست ها موضع گیری کند.

ابومازن طی جلسه ای که 25 جولای 2019 (3 مرداد 1398) با حضور کمیته اجرایی ساف، کمیته مرکزی جنبش فتح و فرماندهان دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان برگزار کرد اعلام کرد تمامی توافقات موجود با رژیم صهیونیستی را لغو خواهد کرد.

اولین جلسه کمیته توقف همکاری

در پی این تصمیم رهبران جناح سازش برای لغو تمام توافقات با رژیم صهیونیستی، به منظور اجرایی کردن این تصمیم مقرر شد کمیته ای برای ایجاد مکانیزم اجرایی لغو توافقات به وجود آید. این کمیته روز شنبه 3 اوت 2019 (12 مرداد 1398) برای نخستین بار به ریاست ابومازن در رام الله تشکیل جلسه داد.

در نخستین جلسه کمیته، چه گذشت؟

به گفته یک مقام فلسطینی که نخواست فاش شود گفت کمیته تشکیل شده در اولین جلسه خود مصوبه ای نداشت و به ارائه سیاست های کلی برای اقدام اکتفا شد. از سوی دیگر گزینه هایی که در آینده می توانند انتخاب کنند و همچنین مطالعه پیامدهای هر گزینه مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه ابومازن بر استمرار اقدامات دولت برای جداشدن تدریجی از اقتصاد اسرائیل و جستن گزینه های عربی جایگزین به ویژه اردن و عراق تأکید کرد.

اهداف نشست نخست

هدف این جلسه در خبرگزاری رسمی فلسطین، وفا، « وضع مکانیزم لازم برای اجرای مصوبه رهبران جناح سازش مبنی بر توقف توافقات امضا شده با رژیم صهیونیستی براساس مصوبات شورای مرکزی و مطالعه کیفیت اجرای آن » اعلام شده است. این خبرگزاری اعلام کرد نشست های کمیته توقف همکاری، برای ارائه توصیه ها و پیشنهاداتش به رهبران سازش در نزدیک ترین وقت ممکن ادامه خواهد یافت. از سوی دیگر مقرر شد اقدامات لازم در سطح بین المللی و داخلی طراحی شود تا دولت مستقل فلسطین را که مورد قبول سازمان ملل و اتحادیه اروپا و مطابق با قطعنامه های سازمان ملل و پرتکل های بین المللی است در مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی تشکیل دهند.

اعضای کمیته توقف همکاری

هنوز رسماً اسامی اعضای این کمیته منتشر نشده است اما براساس تصاویر منتشر شده از این جلسه که توسط خبرگزاری فلسطین، وفا منتشر شد اشخاص ذیل در اولین جلسه این کمیته حضور داشته اند:

1- صائب عریقات دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین

2- صالح رأفت عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین ونماینده حزب فداء

3 - حسین الشیخ عضو کمیته مرکزی جنبش فتح ووزیر الشؤون المدنیة

4 – قیس عبد الکریم ( أبو لیلى)  معاون دبیرکل جبهه دموکراتیک

5 - ریاض المالکی وزیر خارجه دولت ابومازن

6 – مجدی الخالدی مشاور ابومازن در امور دیپلماتیک

7 – محمود العالول نائب رئیس جنبش فتح

8 – احمد المجدلانی عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین از حزب مقاومت مردمی

9 – شکری بشارة وزیر دارایی دولت ابومازن

10 – روحی فتوح عضو کمیته مرکزی جنبش فتح

11 – زیاد أبو عمرو  عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین

12 د. محمد اشتیة نخست وزیر دولت ابومازن

13 – سرلشکر ماجد فرج مدیر دستگاه اطلاعات کل تشکیلات خودگردان

14 – بسام الصالحی  عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین از حزب خلق

چرا ابومازن به این نقطه رسید؟

شاید این سؤال برای همگان پیش بیاید که چگونه ابومازن پس از چند دهه همکاری و هماهنگی با صهیونیست ها و آمریکایی ها علیه آنها ایستاده است.

اقدامات ابومازن چند دلیل اصلی داشت که مهمترین آنها «معامله قرن» و به تبع آن اخراج حکومت خودگردان از عرصه سیاسی فلسطین بود اما چند تصمیم صهیونیست ها این روند را سرعت بخشید:

تخریب مجتمع مسکونی فلسطینی ها در محله «صور باهر» قدس شرقی

اقدامات کمیته سازماندهی و ساخت و ساز رژیم صهیونیستی برای ساخت حدود 2500 واحد مسکونی در کرانه باختری

اقدامات رژیم صهیونیستی در راستای الحاق منطقه ج در کرانه باختری به سرزمین های 1948

اقدام کنگره آمریکا در قطع کمک های مالی ایالات متحده به تشکیلات خودگردان

بلوکه کردن درآمدهای مالیاتی و گمرکی حکومت خودگردان توسط رژیم صهیونیستی

جمع بندی

ابومازن پس از سه دهه مذاکره با صهیونیست ها خود را در موقعیتی یافته که از اخراجش از عرصه سیاسی فلسطین حکایت دارد. او حالا در معامله قرن یک مهره سوخته است که از او می خواهند با دادن تمام آبرو و حیثیتش از فلسطین خارج شود و تمام فلسطین را به صهیونیست ها بدهد. این نوع برخورد صهیونیست ها با ابومازن موجب شد او به سمت مقابله با صهیونیست ها برود.

این اقدام ابومازن دو نتیجه محتمل می تواند داشته باشد. اگر ابومازن به این روش ادامه دهد احتمالاً به سرنوشتی همچون عرفات دچار خواهد شد و صهیونیست ها به سمت حذف او خواهند آمد. اما اگر این روش ادامه نیابد همچون دفعات مکرری که طی 3 دهه مذاکره از ابومازن بروز کرده، او با گرفتن چند امتیاز ساده عقب نشینی خواهد کرد. سابقه ابومازن گزینه دوم را محتمل تر می گرداند، اما بحران کنونی فلسطینی می تواند گزینه اول را واقع کند. آنگاه باید گفت بهترین و حساس ترین فرصت برای آزادی فلسطین در اختیار فلسطینیان کرانه باختری قرار گرفته است.

انتهای پیام/

 

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:426622!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)