|
|
0.0 (0)
[1398/04/26]

گزارش : عراق و ثبات مواضع در قبال مسئله فلسطین  

گزارش : عراق و ثبات مواضع در قبال مسئله فلسطین

محمد اشتیه نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین روز دوشنبه بیست و چهارم تیرماه در یک سفر رسمی وارد بغداد شد تا با مقامات بلندپایه عراق دیدار کند.

۲۵ تیر ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، وی در اولین گام به دیدار عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق رفت که در یک مراسم رسمی به وی خوشامد گفت و پس از دیدار با یکدیگر در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کردند.

عادل عبدالمهدی بر مخالفت عراق با هر گونه پروژه و طرحی برای اسکان آوارگان فلسطینی در کشورهای میزبانشان با هدف جلوگیری از بازگشت آنها به سرزمین مادریشان یعنی فلسطین تاکید کرد.

وی با شرافتمندانه خواندن مخالفت ها با توطئه معامله قرن خاطر نشان کرد موضع عراق در قبال مسئله فلسطین ثابت است.

عبدالمهدی در اشاره به مخالفت های گسترده ملت های مسلمان و به ویژه مخالفت قاطع همه ملت و گروه های فلسطینی با طرح معامله قرن تصریح کرد مقابله شرافتمندانه با طرح معامله قرن سبب شد تا هر کس که به دنبال اجرا و پیشبرد آن بود، درباره امکان تحقق آن دچار تردید و شک شوند.

نخست وزیر عراق تصریح کرد مسئله فلسطین مسئله ما است و ما بدون هرگونه شروط یا ملاحظاتی در کنار ملت فلسطین می ایستیم و حامی آنها هستیم.

محمد اشتیه هم گفت وحدت عراق پشتیبانی نه فقط برای فلسطین بلکه برای همه اعراب است. وی از موضع عراق در تحریم کنفرانس اخیر بحرین درباره معامله قرن تمجید کرد.

محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق هم دیگر مقام بلندپایه عراقی بود که بر موضع قاطع و ثابت کشورش در حمایت از مسئله فلسطین تاکید کرد و به تردیدها و شایعات برخی طرف ها که به دنبال القای تغییر در موضع عراق در قبال این مسئله بودند، پایان داد.

حلبوسی در دیدار با اشتیه تاکید کرد موضع عراق مبنی بر تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس موضعی ثابت است.

بر اساس بیانیه دفتر حلبوسی، وی در دیدار با اشتیه با تاکید بر موضع ثابت عراق در برپایی دولت فلسطین به پایتختی قدس شریف از ابتکارهای موسوم به صلح عربی و بین المللی و توقف شهرک سازی رژیم صهیونیستی و قطعنامه های بین المللی در این زمینه حمایت کرد.

حلبوسی تاکید کرد مخالفت عراق با شرکت در کنفرانس اخیر منامه، تاکیدی بر موضع ثابت آن در قبال حقوق ملت فلسطین است.

وی افزود پارلمان عراق مصمم به فعال سازی کمیته های دوستی پارلمانی و همکاری پارلمانی میان عراق وفلسطین است. وی به نقش عراق در تحرکات پارلمانی عربی و بین المللی برای دفاع از حقوق ملت فلسطین و جلوگیری از خدشه وارد شدن به آن و مخالفت با تمام تلاش هایی اشاره کرد که هدف از آن، یهودی سازی قدس و تعرض به مسجدالاقصی به عنوان اولین قبله مسلمانان و سومین حرمین شریفین است.

حلبوسی بر اصرار و پایبندی قوای مجریه و مقننه در عراق به حفظ حقوق فلسطینیان ساکنان عراق و حمایت از آنها تاکید کرد.

دلایل سفر اشتیه به بغداد

اما دلیل سفر محمد اشتیه نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین به عراق چیست؟ احمد عقل سفیر فلسطین در بغداد از دلایل این سفر پرده برداشته است.

به گفته وی، هدف از سفر هیئت فلسطینی به بغداد، بررسی مسئله فلسطین و پرونده شراکت و همکاری اقتصادی میان دو طرف و توسعه یادداشت های تفاهم امضا شده بوده است.

وی افزود این سفر اهمیت دارد و پایه های قوی و مستحکمی برای روابط آینده عراق و فلسطین وضع خواهد کرد.

البته فلسطین الیوم به نقل از ابراهیم ملحم سخنگوی دولت تشکیلات خودگردان، یکی از مهمترین هدف های اشتیه از سفر به عراق را جلب موافقت مقامات این کشور برای اعطای نفت به فلسطینیان اعلام کرده بود، تا نفت در پالایشگاهی در اردن برای مصرف فلسطینان پالایش شود.

برخی منابع گفته بودند که نخست وزیر فلسطین با هدف بررسی راه‌های توقف اجرای معامله قرن به بغداد رفته است.

روسیا الیوم به نقل از منابع عراقی گزارش داده بود که هدف از سفر اشتیه، تشدید تلاش‌ها برای فشار در زمینه جلوگیری از اجرای طرح معامله قرن است.

حمایت مردمی از مسئله فلسطین

اتحادیه روزنامه نگاران عراق اظهارات اخیر جیسون گرینبلات مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را که به اتحادیه روزنامه نگاران فلسطینی اهانت کرده بود، محکوم و آن را در چارچوب سیاست جدید و جانبداری آمریکا از رژیم صهیونیستی قلمداد کرد.

این اتحادیه تصریح کرد اظهارات مسئول آمریکایی بیانگر عمق جانبداری دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی در تلاش برای حذف مسئله فلسطین و سلب حقوق ملت فلسطین در زندگی آزادانه و در صلح و آرامش است.

اتحادیه روزنامه نگاران عراق افزود این مواضع خصمانه دولت آمریکا که بر خلاف قوانین بین المللی و حقوق بشری است که سازمان های بین المللی آن را تصویب کرده اند.

موضع صریح سران عراق درباره مسئله فلسطین پاسخی به تردیدافکنی برخی طرف‌ها درباره آن

اظهارات اخیر سفیر عراق در واشنگتن درباره مسئله فلسطین و حمایت تلویحی وی از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی واکنش های گسترده ای را در داخل عراق به دنبال داشت و احزاب و گروه های مهم صحنه سیاسی ضمن محکوم کردن این اظهارات، بر ضرورت برخورد قاطع وزارت خارجه با وی و حتی برکناری اش تاکید کردند.

دوم ژانویه گذشته نیز رسانه ها اظهارات منتسب به محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق را منتشر کرده و از قول وی اعلام کرده بودند که عراق به راه حل دو دولت برای پایان بحران فلسطین با اسرائیل ایمان دارد.

این اظهارنظر با واکنش های گسترده و محکومیت از طرف نمایندگان پارلمان عراق روبرو شد به طوری که عمار طعمه رئیس فراکسیون موسوم به النهج الوطنی آن را استقبال و به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی قلمداد و محکوم کرد.

فراکسیون پارلمانی ائتلاف دولت قانون در همان زمان با ابراز شگفتی از اظهارات محمد علی الحکیم درقبال مسئله فلسطین از پارلمان عراق خواست اقداماتی را علیه وی انجام دهد.

خلف عبدالصمد رئیس این فراکسیون گفته بود ما با ابراز شگفتی خود از موضع وزارت خارجه عراق در قبال مسئله فلسطین که عراق آن را مسئله محوری عربی از چندین دهه پیش می داند، موضع وزیر خارجه را مبنی بر راه حل دو دولت، بیانگر موضع ملت عراق و گروه های سیاسی نمی دانیم.

وجیه عباس یکی دیگر از نمایندگان پارلمان عراق هم گفته بود قصد جمع آوری امضا برای استیضاح وزیر خارجه را در صورت اثبات صحت اظهارات حکیم مبنی بر به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل دارد.

اما وزارت خارجه عراق در واکنش به فضای به وجود آمده تاکید کرد موضع عراق در قبال مسئله فلسطین ثابت و مبتنی بر ابتکار صلح عربی است.

محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق تاکید کرده بود که آنچه رسانه ها از قول وی نقل کرده بودند بر خلاف واقعیت و عاری از صحت و حقیقت است.

مسئولان فلسطینی از اهمیت عراق برای فلسطینیان سخن گفته و به تمجید از موضع اخیر بغداد در تحریم کنفرانس منامه و مخالفت با طرح معامله قرن پرداختند.

پیشتر نیز ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به عراق سفر کرده بود.

موضع گیری صریح عادل عبدالمهدی نخست وزیر و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان درباره مسئله فلسطین و تاکید بر ثابت بودن موضع این کشور در قبال فلسطین به تمام حرف و حدیث ها و گمانه زنی برخی طرف ها درباره احتمال تغییر موضع بغداد پایان داد، تحریم کنفرانس ضد فلسطینی اخیر در منامه و مخالفت با طرح معامله قرن از سوی دولت عراق مهر تاییدی بر تعییر نکردن موضع این کشور در خصوص مسئله محوری و مرکزی جهان اسلام است، هر چند برخی طرف ها تلاش کرده بودند با مستمسک قرار دادن اظهارات منتسب به سفیر عراق در واشنگتن اینگونه القا کنند که عراق از موضع ثابت خود در قبال مسئله فلسطین دست کشیده و موضعش را تغییر داده به طوری که این طرف ها اینگونه القا کردند که اظهارات منتسب به سفیر عراق در واشنگتن و یا اظهارات چند ماه پیش محمد علی الحکیم نشانه تغییر موضع عراق و تمایل این کشور برای دنباله روی از رژیم های عربی پیشتاز در مسیر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است که تاکید صریح رهبران عراق در دیدار با یکی از مسئولان فلسطینی بر بی اساس بودن این ادعاها و خنثی کردن تحرکات خزنده برخی طرف ها برای خدشه وارد کردن در موضع ثابت عراق تاکید کرد.

انتهای پیام/

 

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:420871!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)