|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
براساس پژوهش یک مرکز مطالعاتی فلسطینی
[1398/05/07]

83 درصد فلسطینی‌ها قائل به گزاره «فلسطین از بحر تا نهر» هستند  

براساس پژوهش یک مرکز مطالعاتی فلسطینی

83 درصد فلسطینی‌ها قائل به گزاره «فلسطین از بحر تا نهر» هستند

دوشنبه 07 مرداد 1398

نظرسنجی صورت گرفته توسط «مرکز مطالعات اسرائیل شناسی عکا» در فلسطین فاش کرد که اغلب فلسطینی ها طرح ایجاد دو دولت در فلسطین را به شدت رد می کنند.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) این نظرسنجی که توسط «مرکز مطالعات اسرائیل شناسی عکا» صورت گرفته در میان جامعه آماری 5463 نفری انجام شده است.

به نقل از پایگاه اینترنتی عکاپرس 83 درصد از نظرسنجی شدگان کاملا با ایجاد طرح دو دولتی در فلسطین مخالفت کردند.

برپایه این گزارش تنها 17 درصد نظرسنجی شوندگان با راه حل دو دولتی برای قضیه فلسطین موافق بوده اند.

عکاپرس پس از انتشار نتایج این نظرسنجی با برخی از شهروندان فلسطینی درباره این نتایج به گفت و گو نشسته است.

این پایگاه خبری به نقل از ابراهیم ناشف یکی از این افراد نوشت:  فلسطین از بحر تا نهر همان فلسطین تاریخی است که وطن ما محسوب می شود.

بهاء الخطیب یکی دیگر از شهروندان فلسطینی نیز با ابراز انزجار از راه حل دو دولتی گفت:‌ نمی فهم که چگونه انسان می خواهد امروز با راه حل دو دولتی زندگی کند مگر می شود وطن را فروخت .

محمد عادل الشیخ یک شهروند فلسطینی دیگر نیز گفته است: هیچج نیازی به نام اسراییل نیست ان شاء الله اسراییل باذن خداوند نابود خواهد شد.

ابو محمد نیز دیدگاه عادل الشیخ را تایید کرد و گفت: فلسطین سرزمین وقف اسلامی است که به فلسطینی ها سپرده شده است و لذا نه او و نه هیچ کس دیگری حق عقب نشینی از خاک آن که خونهای زیادی از صدر اسلام از صحابه و غیره تا به امروز برای آن ریخته شده است را ندارد.

مامون الفار نیز در گفت و گو با عکاپرس گفت: ما دولتی را می پذیریم که همه در آن به طور مساوی حق داشته باشند و اسراییل را به خاطر جنایاتش مورد محاکمه قرار دهد.

ام باسل یک مادر فلسطینی نیز در این گفت و گو تصریح کرد: فلسطین یک کشور عربی است و یهودیان باید از آنجایی که آمده اند برگردند.

طرح دو دولتی طرحی است که سالها غرب به رهبری آمریکا برای مسئله فلسطین پیگیری می شد. این طرح مبتنی بر ایجاد دو دولت در فلسطینی است یکی اسراییل و دیگری فلسطین. براساس این طرح قدس شرقی پایتخت فلسطینی ها و قدس غربی پایتخت صهیونیستها خواهد شد. این طرح مورد تایید فلسطینی ها بویژه گروههای مقاومت فلسطینی نبوده و این گروهها سالها است برای مخالفت با طرح یاد شده مبارزه می کنند.

طرح ایجاد دولت مستقل و یکپارچه فلسطین به پایتختی قدس که به فلسطین تاریخی نیز مشهور است طرحی است که فلسطینیان به دنبال آن هستند چون معتقدند رژیم صهیونیستی بر روی خاک و سرزمین آنها ایجاد شده است. فلسطینی ها اسراییل را غاصب می دانند و لذا حاضر نیستند در برابر این رژیم عق نشینی کنند. این طرح مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران و جریان های مقاومت منطقه ای واقع است. ایران نیز بارها از زبان مقام معظم رهبری گفته است که فلسطین ، فلسطین از بحر تا نهر است نه حتی یک وجب کمتر. معنای این جمله این است که باید طرح دولت یکپارچه فلسطینی در سرزمین تاریخی فلسطین به پایتختی قدس ایجاد کرد.

آمریکای ترامپ اخیرا طرحی را ارائه کرده است که اساسا در مقابل این دو طرح قرار دارد. آمریکا با انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس در واقع اعلام کرد که از طرح صهیونیستی ایجاد دولت اسرائیل در تمامن خاک فلسطین حمایت می کنند. البته بسیاری از ناظران سیاسی این اقدام آمریکا را به نوعی اقدام تاکتیکی می دانند. از دید این ناظران، آمریکا چون دریافته است که جایگاه طرح دو دولتی در برابر طرح ایجاد دولت تارخی فلسطین رنگ باخته است در واقع تلاش می کند باصطلاح با این طرح جدید فلسطینی ها را به مرگ بگیرد تا به تب راضی کند.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:422829!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)