|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
واشنگتن پست:
[1397/08/15]

آمریکا و اسرائیل نگران سرنوشت بن سلمان درطرح صلح ترامپ هستند  

واشنگتن پست:

آمریکا و اسرائیل نگران سرنوشت بن سلمان درطرح صلح ترامپ هستند

دوشنبه 14 آبان 1397

تهران-ایرنا- روزنامه واشنگتن پست نوشت: سرنوشت «بن سلمان» ولیعهد عربستان به دنبال مرگ «جمال خاشقچی» روزنامه نگار عرب، برای طرح صلح اعراب- اسرائیل (رژیم صهیونیستی) که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ارائه داده است تبعاتی منفی دارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این روزنامه آمریکایی در گزارش خود آورده است: مقام های آمریکایی و اسرائیلی در بحبوحه عواقب سیاسی ناشی از قتل خاشقچی، درباره کاهش اختیار عمل بن سلمان برای کمک به گرم شدن تدریجی روابط اسرائیل و همسایگان عرب آن ابراز نگرانی کرده اند.
این رسانه افزود: سرنوشت ولیعهد عربستان که حاکم واقعی این کشور محسوب می شود، تبعاتی برای بسته صلح اعراب و اسرائیل که دولت ترامپ ارائه داده و نیز همکاری بین مخالفان منطقه ای ایران، دارد. 
این روزنامه به نقل از «ران دِرمر» سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا نوشت: ما نباید اجازه دهیم این اقدام (قتل خاشقچی) بی پاسخ بماند. اما درعین حال باید مراقب باشیم به روابطی که از نظر راهبردی ارزشمند است، آسیب نرسانیم.
به نوشته این روزنامه آمریکایی، ترامپ، عربستان را یک عامل کلیدی در ثبات منطقه و خریدار ارزشمند سلاح های کشورش توصیف کرده است اما کمتر به صورت علنی درباره مفهوم نقش کاهش یافته عربستان یا بن سلمان در روابط با اسرائیل یا صلح اعراب و اسرائیل صحبت کرده است. 
این روزنامه افزود: «جرد کوشنر» مشاور ارشد و داماد ترامپ با دیپلمات ها و برخی دیگر از مقامات، درباره تاثیر احتمالی جایگاه ولیعهد عربستان بر طرح های امریکا مذاکره کرده است.
واشنگتن پست این اقدام کوشنر را با استناد بر اظهارات یک فرد مطلع از چنین مذاکراتی که نامش فاش نشده گزارش کرد و افزود: عربستان تصدیق کرده خاشقچی به عنوان روزنامه نگار منتقد حکومت و نویسنده واشنگتن پست ماه گذشته در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است اما تغییر موضع حکومت عربستان در توضیح ماجرای این قتل، مقامات دولت ترامپ را نگران کرده است. آنها می گویند که این ماجرا ممکن است باعث شود بن سلمان ابزار چانه زنی کمتری برای هدایت تحولات دشوار اقتصادی یا سیاسی در اختیار داشته باشد. 
بن سلمان، قتل خاشقچی را محکوم کرده ولی هر گونه دخالت در آن را نفی می کند اما مقامات آمریکایی در اظهارات خود او را مبری ندانسته اند و مقامات کنونی و سابق این کشور می گویند که عملیات مهلک این چنینی نمی تواند بدون اطلاع و تایید ولیعهد عربستان انجام شده باشد. 
واشنگتن پست نوشت: دولت ترامپ روادید 21 تبعه عربستانی را که بر اساس گزارش های ترکیه و عربستان در مرگ خاشقچی نقش داشتند، لغو کرد. اما مقامات اسرائیل قویا تلاش کرده اند بین موضوع قتل خاشقچی از ارزش راهبردی عربستان تمایز قائل شوند.
در ادامه این گزارش آمده است: محمد بن سلمان، نقش پیشتازی را در راهبرد آزمایشی و پرخطر برای گشایش بیشتر در همکاری ضمنی یا مخفی بین اسرائیل و عربستان، داشته است و مقامات واشنگتن امیدوار بوده اند که وی بتواند نقش مهمی در روابط جدید بین اعراب و اسرائیل به منظور تحکیم برنامه صلح دولت ترامپ داشته باشد. اما شانس موفقیت گمانه زنی در این زمینه اندک بوده است و تحولات تابستان امسال آن را بشدت در هاله ای از تردید قرار داد. 
ملک سلمان، پدر بن سلمان ژوئیه گذشته به فلسطینی ها و حامیان عرب آنها اطمینان داد که طرح صلحی را که مخالف تشکیل کشورفلسطین به پایتختی اورشلیم ( قدس) است، رد می کند. یک ماه قبل از آن رهبران سعودی و عرب به کوشنر گفته بودند که تصمیم دولت ترامپ برای انتقال سفارت خود به اورشلیم، حمایت آنها از طرح صلحی را که به نظر قریب الوقوع می رسید به چالش کشیده است. 
واشنگتن پست دربخشی از گزارش خود به نقل از یک مقام صهیونیست که نامش فاش نشده است، آورده است: تصور اسرائیل این است که ولیعهد عربستان بیشتر در خدمت اهداف آنها است. این واقعیت دارد که وی بارها گفته است که علاقه مند است خاورمیانه متفاوتی را شاهد باشد و به اندازه ای که فلسطینی ها انتظار داشتند با آنها همدردی نکرده است. 
واشنگتن پست نوشت: «جیسون دی گرینبلات» نماینده و مذاکره کننده اصلی ترامپ این هفته در اسرائیل بسر می برد. این دیدار در بحبوحه بروز نشانه هایی درباره امکان افشای طرح جدیدی که در ماه های اخیر بارها اصلاح شده است، انجام شد. 
این رسانه نوشت: ترامپ در آخرین دیدارش با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل (رژیم صهیونیستی) گفت این طرح در دو تا چهارماه آتی علنی می شود. یک هفته بعد از این دیدار خاشقچی به قتل رسید و هنوز معلوم نیست که آیا این جدول زمانی کاخ سفید تغییری کرده است یا نه. انتظار می رود این طرح، پیشنهاد توافقی را برای حل اختلافات بین اسرائیل و همسایگان عرب آن ارائه دهد. فشار سعودی ها برای پذیرش چنین توافقی حائز اهمیت فوق العاده است.
واشنگتن پست به نقل از یک دیپلمات خارجی آگاه از ابعاد طرز تفکر کاخ سفید -که نامش فاش نشده -نوشت: بسته صلح پیشنهادی ترامپ تاکنون چند بار بازبینی شده و شامل یک گام به عقب به منظور تسهیل زمینه برای مذاکرات و افزایش فشار بر فلسطینی ها برای پذیرش توافق است. 
دیپلمات یاد شده گفت: تصور می شود ولیعهد عربستان نقش کلیدی در چنین رویکردی داشته است اما اکنون تا اندازه ای به دلیل اقدامات کنسولگری که بواسطه قتل خاشقچی ابهامات جدیدی را درباره دامنه نفوذ او ایجاد کرد، دست و پایش بسته شده است. 
وی افزود: ولیعهد عربستان به اندازه ای که قبلا از او انتظار می رفت قادر به انجام کاری جدی و دشوار نیست و اکنون آنها درحال تصمیم گیری درباره اقدام بعدی هستند. 
این روزنامه آمریکایی به نقل از یک مقام صهیونیستی نوشت: عربستان تاکنون نقش مهمی را از طریق اجازه یا تشویق اقدامات کوچک دیپلماتیک در ماه گذشته ایفا کرده است. عربستان به عنوان قدرتمندترین کشور عربی خلیج (فارس) سیگنال هایی را برای عمان، امارات و بحرین به منظور پذیرش گشایش در روابط با اسرائیل ارسال کرده است.
وی گفت: همه این اقدامات بین اسرائیل و کشورهای خلیج (فارس) بدون حمایت سعودی ها امکان پذیر نبود و تغییر در رویکرد عربستان از نظر ما تا اندازه زیادی به بن سلمان ربط دارد. او درها را به روی روابط مشهودتر و رسمی تر با کشورهای منطقه گشود. 
واشنگتن پست افزود: دیپلمات ها می گویند نتانیاهو ماه گذشته از عمان دیدن کرد که بالاترین تماس در سطح دو کشور ازسال 1996تاکنون بوده است. این مذاکرات با محوریت چشم انداز صلح و مسائل ایران برگزار شد. دفتر نتانیاهو این سفر را «گامی مهم در اجرای سیاست نتانیاهو در زمینه تعمیق روابط با کشورهای منطقه و بهره برداری از امتیازات اسرائیل در حوزه های اقتصادی، امنیتی و فناوری» توصیف کرد. 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:359297!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)