|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
یک تحلیلگر فلسطینی:
[6/13/2018]

راهپیمایی بازگشت به تحقق اهداف خود نزدیک شده است/تشکیلات خودگردان به دنبال ادامه محاصره غزه است/برای استفاده از ثمرات راهپیمایی بازگشت نباید عجله کرد  

یک تحلیلگر فلسطینی:

راهپیمایی بازگشت به تحقق اهداف خود نزدیک شده است/تشکیلات خودگردان به دنبال ادامه محاصره غزه است/برای استفاده از ثمرات راهپیمایی بازگشت نباید عجله کرد

سه شنبه 22 خرداد 1397

یک تحلیلگر فلسطینی ضمن بررسی نتایج راهپیمایی بازگشت تا کنون بر ادامه آن تا تحقق تمامی اهداف راهپیمایی تاکید کرد و گفت نباید برای دستیابی به ثمرات کامل راهپیمایی بازگشت عجله کرد.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از خبرگزاری فلسطین الیوم، احمد الشقاقی تحلیلگر فلسطینی در مقاله ای نوشت: راهپیمایی بازگشت که بیش از دو ماه است آغاز شده و به نیمه سومین ماه خود رسیده است با خلق صحنه ای حماسی بر اعتماد مردم غزه به این راهپیمایی و همچنین به نیروهای مقاومتی که اجرای آن را بر عهده دارند تاکید می نماید.

نتایج راهپیمایی بازگشت در طول عمر کوتاه خود بر این مطلب تاکید دارد که دعوت مردم به آن تصمیمی مناسب بوده و میزان مشارکت مردم باعث فعال تر شدن روز افزون آن گردید و گفتمانی برای برنامه های سیاسی حامی مقاومت ایجاد کرده و از آن برای خلق پدیده سیاسی جدیدی به جای عملکرد سیاسی رسمی فلسطینی از سوی تشکیلات خودگردان استفاده شده است.

راهپیمایی بازگشت توانست در مدت کوتاه عمر خود طرح ها و راه حل های رفع محاصره غزه و حل بحران انسانی در این منطقه را به جامعه بین الملل ارائه نماید و نسبت به بی اثر بودن این طرح ها با اینکه عنوانی انسانی نیز داشت تاکید کرد و خشم فلسطینیان را برانگیخت در نتیجه اشغالگران سعی کردند از تاثیرات راهپیمایی بازگشت و رفع محاصره جلوگیری نمایند.

درست است که سازمان دهندگان این راهپیمایی پیش از 30 مارس گذشته اهداف راهپیمایی بازگشت را اعلام کردند اما فلسطینیان درک کردند که رفع محاصره تنها در اجازه دادن به چند هزار نفر برای کار در اراضی اشغالی یا موافقت با ساخت تاسیسات زیر بنایی در سینا محدود نمی شود بلکه هدف از رفع محاصره بهبود تمام عرصه های زندگی در غزه ویران شده و بازسازی آن و آزادی عمل و آزادی برای سفر به هر نقطه جهان است.

هدف از رفع محاصره ایجاد یک واقعیت سیاسی جدید در غزه و جدای از دیگر مناطق فلسطینی نیست بلکه فراهم کردن زمینه برای ایستادگی مردم فلسطین است که به دنبال آزادی و استقلال خود هستند. اما مساله دردناک امروز آن است که مطالبه رفع محاصره غزه از وجوه مختلفی برخوردار شده است، همه موضع اسرائیلی که محاصره کننده این منطقه است را دریافته اند اما آنچه جدید به نظر می رسد آن است که باید از برخی فلسطینیان دیگر برای توقف محاصره و رفع تحریم های ظالمانه علیه مردم غزه دعوت نماییم.

مسیری که توسط راهپیمایی بازگشت آغاز شده با خون شهدا رنگین شده است، تصمیم گیران باید بدانند که این فداکاری ها وفاداری آنها را می طلبد، راهپیمایی بازگشت هر روز موفقیت جدیدی به دست آورده و به تحقق کامل اهداف خود نزدیک تر می شود اما مساله بسیار مهم آن است که نباید در برداشت ثمرات آن عجله نمود بلکه باید از دوام و استمرار آن محافظت کنیم تا آرزویمان که همان رفع محاصره است پایان یابد.

باز بودن گذرگاه رفح در طول ماه رمضان گامی برای کاهش رنج های مردم غزه است، این قدم مثبت مصر حرکت به سوی ادامه بازگشایی این گذرگاه در مدت زمان های بیشتر در آینده است و بحران سفر به خارج از غزه را برای بیماران و دانشجویان مرتفع می نماید.

ما در مقابل پیشنهاداتی برای کاهش رنج های انسانی در غزه هستیم که از سوی رسانه های اسرائیلی مطرح شده است، ارزیابی های امنیتی اشغالگران بیانگر آن است که مقاومت فلسطین که در ساختار تشکیلات خودگردان حضور ندارد برای رهبری اقدامات مقاومتی آماده می شود و این به معنای آن است که انگشت مقاومت فلسطینی با تمام تشکیلات نظامی خود هنوز بر روی ماشه است و هرگز در دفاع از ملت خود تردید نمی کند، مقاومت واکنش به تجاوزات صهیوینست ها را بر اساس شرایط میدانی جنگ و همچنین تحقق اهداف سیاسی خود مدیریت می نماید، نبردی که اخیراً مقاومت فلسطینی در غزه درگیر آن شد بر این مساله تاکید کرد و معادله واکنش مد نظر مقاومت را تغییر داد و پیروزی دیگری علاوه بر راهپیمایی بازگشت محقق کرد و آن را در کنار تجهیزات، نیروها و اقدامات شهادت طلبانه و نظامی مقاومت قرار داد.

به طور خلاصه باید گفت: ادامه راهپیمایی بازگشت در غزه، کرانه باختری و اراضی اشغالی موفقیت های زیادی را در پی داشته است چرا که راهپیمایی بازگشت ابتدا حق بازگشت فلسطینیان را بار دیگر روی میز آورد و طرف های بین المللی را نسبت به این مساله هوشیار کرد که تجاوزات اسرائیلی تنها از طریق بازگشت فلسطینیان پایان می یابد. بنابراین نباید عجله کرد و راهپیمایی بازگشت را رها نمود و باید این راه ادامه یابد و خون فرزندان ملت را حفاظت شود.

 

خبرگزاری قدس(قدسنا)

Parameter:347005!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار