|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/08/17]

فعال سیاسی بحرینی: حبس شیخ سلمان اقدامی سیاسی است  

فعال سیاسی بحرینی: حبس شیخ سلمان اقدامی سیاسی است

تاریخ خبر: 1397/08/16

لندن – ایرنا – یک عضو ارشد جمعیت الوفاق بحرین در لندن، رأی دادگاه این کشور برای حبس ابد شیخ علی سلمان رهبر این جمعیت معارض شیعه را اقدامی سیاسی خواند که از سوی رژیم آل خلیفه، در آستانه برگزاری انتخابات فرمایشی این کشور و در راستای سرکوب مردم و مخالفان حکومت ترتیب داده شد.

به گزارش ایرنا، «جلال فیروز» نماینده پیشین پارلمان بحرین روز چهارشنبه طی اظهاراتی در نشست خبری که مقابل سفارت بحرین برگزار شد با مروری بر اینکه شیخ سلمان در انتخابات سال 2014 هم شرکت نکرد و به همین خاطر دستگیر و به حبس محکوم شد، افزود: اکنون در آستانه پایان دوره حبسش، رژیم آل خلیفه به دنبال بهانه‌ای می‌گشت تا او را در زندان نگه‌ دارند. شیخ سلمان تسلیم فشارهای دولت نشده و اعلام کرده است که جنبش تحت رهبری او در انتخابات پیش رو شرکت نخواهد کرد.
دادگاه بحرین یکشنبه گذشته با لغو حکم تبرئه صادرشده او را به حبس ابد محکوم کرد. چهارمین جلسه دادگاه تجدیدنظر علی سلمان و دو نماینده سابق پارلمان بحرین از جمعیت الوفاق به نام‌های «حسن سلطان» و «علی الاسود» به اتهام واهی جاسوسی برای قطر، برگزار شد. رژیم آل خلیفه این سه تن را به جاسوسی برای قطر در جریان مذاکرات مربوط به حل بحران این کشور در چارچوب راهکار سیاسی متهم کرده است.
جلال فیروز دراین‌باره توضیح داد: رژیم آل خلیفه هیچ مدرکی را برای محکومیت شیخ سلمان به دست نیاورده است. آن‌ها گفت‌وگوی این روحانی مبارز با وزیر امور خارجه اسبق قطر را به‌عنوان جاسوسی و خیانت به کشور بهانه کرده‌اند. این در حالی است که رژیم بحرین قبلاً این گفت‌وگو که با مشارکت وزیر امور خارجه اسبق عربستان «سعود الفصیل» و معاون وزیر امور خارجه وقت آمریکا «جفری فلتمن» صورت گرفت را پذیرفته بود.
او با اشاره به اینکه «شیخ سلمان در سال 2011 رهبر بزرگ‌ترین حزب سیاسی مخالف دولت بحرین در پارلمان بود» تصریح کرد که این روحانی مبارز حق داشت تا با شخصیت‌های سیاسی در تماس باشد.
این فعال بحرینی در ادامه شیخ سلمان را فردی صلح‌طلب خواند که تمام عمرش را برای آبادانی بحرین صرف کرده است.
او افزود: شیخ سلمان تلاش کرد تا دنیا را متقاعد کند که راه‌حل خروج از مشکلات بحرین از طریق ایجاد زمینه همکاری‌های مشترک حاصل می‌شود.
عضو ارشد جمعیت الوفاق بحرین در همین پیوند، گفت‌وگو را بهترین راهکار برای حل بحران بحرین دانست و هشدار داد که حمایت دولت‌های غربی از رژیم آل خلیفه، نه‌تنها مشکلات داخلی این کشور را حل نمی‌کند بلکه آن‌ها را جسورتر کرده است.
بحرین از سال 2011 ( 1390) تاکنون با بحران نارضایتی‌های مردمی ناشی از سیاست‌های ظالمانه رژیم آل خلیفه مواجه است. 
جمعیت الوفاق بحرین ضمن محکوم کردن حکم حبس ابد شیخ «علی سلمان» اعلام کرد که این حکم تنها بر پایداری و صبر مردم این کشور می‌افزاید. 
الیستر برت معاون وزیر امور خارجه انگلیس نیز با صدور بیانیه‌ای، نسبت به‌حکم دادگاه بحرین برای حبس ابد شیخ «علی سلمان» ابراز نگرانی کرد و افزود که او حق دارد علیه حکم دادگاه اعتراض کند.
این سیاستمدار انگلیسی تصریح کرد که دولت این کشور، بحرین را تشویق می‌کند تا به تعهدات داخلی و بین‌المللی‌اش پایبند باشد. 
در ادامه نشست خبری امروز، شماری از فعالان مدنی و مخالفان رژیم آل خلیفه اظهاراتی را در محکومیت جنایت‌های دولت بحرین بیان داشتند.
رودنی شکسپیر تحلیل‌گر مسائل سیاسی طی اظهاراتی، رژیم آل خلیفه را نماینده و عروسک خیمه‌شب‌بازی رژیم عربستان توصیف کرد. وی گفت: اینجا سفارت بحرین نیست و متعلق به عربستان سعودی است؛ همان کشوری که بحرین را حضور نظامی خود اشغال کرده است. 
وی افزود: در سایه سرکوبگری‌های رژیم آل خلیفه، شیخ علی سلمان اکنون به حبس ابد و شکنجه در زندان محکوم‌شده است. اما عامل اصلی فلاکت مردم بحرین رژیم سعودی است. همان‌هایی که به کشتن هزاران تن از مردم بی‌گناه یمن، ربودن نخست‌وزیر لبنان و اخیراً به ربودن، شکنجه و سلاخی بدن یک خبرنگار متهم هستند.
شکسپیر درعین‌حال همدستی دولت انگلیس با عربستان و بحرین را شرم‌آور خواند و گفت: از اینکه در کشوری زندگی می‌کنم که چنین سابقه‌ای دارد شرم می‌کنم. ما در انگلیس از دمکراسی دفاع نمی‌کنیم بلکه برای منافع خودمان از حاکمیت گروه‌های اقلیت دفاع می‌کنیم.
وی در پایان سخنان خود را با این جمله به پایان برد: مفتخر هستیم که در مقابل سفارت بحرین برای اعلام حمایت از شیخ علی سلمان و سایر زندانیان سیاسی تجمع کرده‌ایم. ما به حمایت خود تا روزی که دمکراسی در این کشور برقرار شود، ادامه می‌دهیم.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:359468!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)