| |
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » مقالات » مقالات
0/0 (0)
[1396/10/22]

گنبد آهنین در عربستان، سپر دفاعی در برابر انصارالله یا هشدار غرب به ریاض؟  

یادداشت

گنبد آهنین در عربستان، سپر دفاعی در برابر انصارالله یا هشدار غرب به ریاض؟

چهارشنبه 20 دی 1396

 تلاش های عربستان برای خرید گنبد آهنین از اسرائیل به نوعی به معنای این است که وابستگی نظامی ریاض به غرب  پایان پذیر نیست و آمریکا اجازه تنوع سازی در سیاست خارجی و به ویژه حوزه نظامی به ریاض را نخواهد داد. 

الوقت- بامداد دوشنبه سامانه دفاعی یمن جنگنده پیشرفته اف-15 سعودی را بر فراز صنعا ساقط کرد. آل سعود در برابر این شکست در ابتدا اعلام کرد که این حادثه به دلیل نقص فنی بوده اما انقلابیون یمنی با پخش تصاویر و فیلم های مربوط به این عملیات، ادعاهای سعودی را باطل کردند. این مسئله باعث شکست بزرگی در عرصه هوا برای عربستان است. چرا که ساقط شدن اف- 15 در حالی اتفاق افتاده که این جنگنده فوق پیشرفته است و هدف قرار گرفتن آن به معنای پیشرفت موشکی انصارالله است. علاوه بر این موشک های بالستیک یمنی در ما ه های اخیر سه بار ریاض را هدف قرارداده اند. چهارم نوامبر گذشته (13 آبان) یک فروند موشک بالستیک دوربرد به‌سمت فرودگاه «ملک خالد» ریاض از سوی یمن شلیک شد و این مسئله باعث شد آل سعود تمامی گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی با یمن را ببندد. در عملیات دیگر کاخ الیمامه به عنوان مقر اصلی پادشاهی سعودی هدف قرار گرفت. این مسائل معادلات نبرد را به زیان آل سعود تغییر داده و در واقع برتری عربستان در عرصه هوایی را از این کشور سلب کرده است.

در چنین شرایطی عربستان به این نتیجه رسیده که موازنه در یمن به زیان این کشور تغییر کرده و بنابراین برای برقراری مجدد موازنه به دنبال خرید سامانه دفاعی گنبد آهنین از اسرائیل است.  در همین ارتباط، روزنامه «جروزالم پست» اعلام کرده که  عربستان در تلاش است تا برای مقابله با موشک هایی که از سوی یمن شلیک می شود، سامانه «گنبد آهنین» را از رژیم صهیونیستی خریداری کند. کانال ۱۰ اسرائیل نیز گزارش داده است که عربستان از طریق کانال های غیر مستقیم علاقه مندی خود برای خرید سامانه گنبد آهنین از اسرائیل را اعلام کرده است.  پیش از این  هم روزنامه ای سوئیسی به نقل از یک تاجر سلاح اروپایی در ریاض گفته بود که عربستانی ها مسئله خرید سلاح از اسرائیل را مورد بررسی قرار می دهند و از تجهیزات نظامی تولید رژیم صهیونیستی در ابوظبی بازدید کرده اند. با وجود اینکه ریاض روابط دیپلماتیک آشکاری با تل آویو ندارد اما این نشریه سوئیسی در گزارش خود عنوان کرده بود که همکاری اطلاعاتی اسرائیل و عربستان گسترده است.

 

 گنبد نه چندان آهنین

این در حالی است که گنبد آهنین نیز سامانه دفاعی قابل اطمینانی نیست. گنبد آهنین تاکنون در چند برهه عدم کارایی خود را نشان داده است. نفوذ یک فروند پهپاد شناسایی به سرزمین های اشغالی در تیرماه 95 بدون آن که سامانه های دفاعی این رژیم متوجه شود یا بتواند آن را هدف قرار دهد، ضعف گنبد آهنین رژیم صهیونیستی و سردرگمی رسانه های این رژیم را به همراه داشت. روزنامه انگلیسی گاردین در ابتدای شروع به کار این سامانه دفاعی در اسرائیل نیز اعلام کرد گنبد آهنین 7موشک پرتاب شده از سوی حماس را سرنگون کرده اما دستکم در 11 مورد نتوانسته این موشک‌ها را ردیابی کند. عملکرد ناموفق سامانه "گنبد آهنین" در سال 2014 در جنگ با حماس و جهاد اسلامی نیز نشان داد که در مقابل بیش از 100 موشک در روز، این سامانه تنها بین 20 تا 30 درصد از موشک ها را نابود خواهد کرد، یعنی از هر 100 موشک 70موشک به اهداف مورد نظر اصابت خواهد کرد. بنابراین به نظر می رسد که عربستان حتی با در اختیار داشتن سامانه دفاعی گنبد آهنین نیز نتواند در برابر موشک های بالستیک و ارتقا یافته انقلابیون یمنی به صورت کامل مقابله کند.

تداوم وابستگی نظامی عربستان به غرب

اما اعلام خبر خرید سامانه گنبد آهنین از سوی عربستان پیام و معنای دیگری نیز دارد. مهر ماه 96 دفتر مطبوعاتی سرویس فدرال همکاری‌های نظامی-فنی روسیه اعلام کرد که روسیه و عربستان سعودی در خصوص تحویل سامانه های موشکی «اس-400» به توافق رسیده اند. این توافق به نوعی تلاش عربستان در جهت متنوع سازی شرکای نظامی خود به شمار می رفت. تاکنون عربستان بیشتر تسلیحات نظامی خود را از کشورهای غربی و به ویژه آمریکا تامین کرده است، وارد شدن روسیه به این حوزه می تواند وابستگی نظامی عربستان به آمریکا را کاهش دهد. بنابراین به نظر می رسد که در ماه های گذشته ریاض به نوعی از جانب واشنگتن تحت فشار بوده که در مورد خرید اس400 از روسیه تجدید نظر کند. به نظر می رسد تلاش های عربستان برای خرید گنبد آهنین از اسرائیل به نوعی به معنای این است که وابستگی نظامی ریاض به غرب  پایان پذیر نیست و آمریکا اجازه متنوع سازی در سیاست خارجی و به ویژه در حوزه نظامی را به ریاض نخواهد داد.

 

پایگاه خبری تحلیلی الوقت

Parameter:311987!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار